Kasze – zdrowie na talerzu

Kasze - zdrowie na talerzu
Kasze - zdrowie na talerzu

Jak jeść smacznie i zdrowo? Jest kilka produktów, które mogą nam to zapewnić. Wśród nich są kasze. Nie jest to produkt, który pojawił się na polskich stołach w ostatnich latach. Wręcz przeciwnie. Znany był już w średniowieczu, kiedy stanowił podstawę pożywienia. Później wyparty przez ziemniaki i produkty mączne z racji swej niskiej ceny został zepchnięty do rangi pożywienia dla ubogich. Dziś na nowo doceniamy jego walory i chętnie zastępujemy nim codzienną porcję ziemniaków. A że rodzajów kasz jest wiele, to również zróżnicowanie potraw może być zaskakujące.

Kasze to oczyszczone ziarna zbóż. Dzięki wielu rodzajom kasz możemy cieszyć się różnorodnościom smaków. Do wyboru mamy między innymi kaszę: jęczmienną, gryczaną, jaglaną, pszenną, bulgur, owsianą. Dla smaku potrawy ważny jest nie tylko rodzaj kaszy, ale również to, w jaki sposób została przetworzona. Mnogość przepisów wpływa na zróżnicowanie na talerzu. Oprócz walorów smakowych warto zwrócić uwagę na skład kasz. Bogactwo cennych dla naszego zdrowia związków i minerałów czyni kasze wartościowym składnikiem diety.

Coś dla osób z celiakią oraz diabetyków

Warto pamiętać, że niektóre z kasz, jako produkt bezglutenowy, mogą być bezpiecznie włączane do menu przez osoby chorujące na celiakię. Do takich kasz zaliczamy między innymi: kaszę kukurydzianą, gryczaną, owsianą, jaglaną oraz quinoa. Kasze to także atrakcyjna alternatywa dla diabetyków. Część z nich cechuje się średnim, a niektóre niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że zawarte w kaszach węglowodany są uwalniane stopniowo, dzięki czemu nie odnotujemy szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Dlaczego kasza jest zdrowa?

Jednym z najważniejszych składników kasz jest błonnik. Jego znaczenie w naszej diecie trudno przecenić. Największą zawartością błonnika może pochwalić się kasza pęczak oraz kasza gryczana. Znajdziemy go jednak także w innych odmianach kasz, które również warto włączać do naszej diety. Spożywanie produktów z błonnikiem ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Warto zatem dbać o regularne dostarczanie organizmowi posiłków bogatych w ten składnik. Błonnik wspomaga procesy trawienne i reguluje prawidłową pracę układu pokarmowego. To tylko jeden z wielu powodów, dla których należy pamiętać o kaszach podczas przygotowywania posiłków. Kasze o niskim indeksie glikemicznym to także sprzymierzeńcy osób przebywających na diecie i próbujących zrzucić zbędne kilogramy.

Moc witamin i minerałów

Zawartość wartościowych składników w kaszach może się różnić w zależności od ich rodzaju. Ogólne mówi się, że kasze cechują się bogactwem witamin i minerałów. Warto jednak wiedzieć, jakie konkretnie witaminy i minerały znajdziemy w poszczególnych ich rodzajach. I tak na przykład spożywając kaszę gryczaną, dostarczamy do organizmu sporą dawkę witamin z grupy B, która wzmacnia naczynia krwionośne oraz wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego. Kasza kuskus to cenne źródło węglowodanów, białka, witaminy B1 i żelaza. Lekkostrawna kasza manna to doskonały posiłek nie tylko dla dzieci. Jej zaletą jest duża zawartość jodu i żelaza. Kasza jęczmienna zawiera witaminy z grupy B i witaminę E oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń i selen, a kasza jaglana witaminy z grupy B, żelazo, magnez, wapń i potas, a także sporo białka i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wszystkie wymienione wyżej kasze, a także wiele innych gatunków można kupić w sklepie SklepAgnex.pl.

Gotujemy z kaszą

Opieranie swojej diety o kasze, jako głównym jej składniku wbrew pozorom nie musi oznaczać mało urozmaiconych potraw. Przekonaliśmy się już, że zapobiega temu wiele jej odmian, które na zmianę włączane do menu bardzo wzbogacają codzienne posiłki. Do tego dochodzi jeszcze możliwość przyrządzania kasz na wiele różnych sposobów. Te dość powszechnie stosowane są jako dodatek do zup i sosów. Z kasz można robić własne wypieki piekarnicze, dodawać je do ciast, serwować w połączeniu z warzywami albo twarogiem. Doskonale sprawdzą się także jako farsz i składnik deserów. Wiele odsłon, w jakich pojawiają się kasze na naszych stołach przekonuje mnie do ich spożywania również mocno, co ich wartościowy skład.

Print Friendly, PDF & Email