Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową - pyszne i efektowne
|

Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową – pyszne i efektowne

Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową i bitą śmietaną jest niezwykle pyszne i bardzo ładnie prezentuje się na stole. Nie jest szczególnie skomplikowane do zrobienia, ani bardziej pracochłonne od innych ciast przekładanych. Jeśli lubicie cukierki typu Trufle, to pokochacie jego smak. Ciasto to jest prawdziwym hitem podczas rodzinnych uroczystości. Wychodzi wysokie i podzielne, a znika w mgnieniu oka.

 

Składniki na ciasto Przysmak Sułtana:

Ciasto:

    • 200 g masła
    • 5 jajek (rozmiar M)
    • 150 g cukru
    • 180 g mąki pszennej typ 450
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    • 5 łyżek mleka
    • 3 łyżki kakao

 

Masa truflowa:

    • 200 ml śmietanki 30%
    • 250 g cukierków czekoladowych Trufle
    • 250 g serka mascarpone
    • pół opakowania galaretki cytrynowej lub przezroczystej (opakowanie na 500 ml wody o wadze około 70 g)

 

Bita śmietana:

    • 400 ml śmietanki 30%
    • 250 g serka mascarpone
    • pół opakowania galaretki cytrynowej lub przezroczystej
    • 3 łyżki cukru

 

Dodatkowo: 100 g czekolady

 

Przygotowanie

Przygotowujemy ciasto. Wszystkie jego składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Masło miksujemy z cukrem. Cały czas miksując, dodajemy po jednym jajku. Następnie wsypujemy powoli mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao, na końcu wlewamy mleko. Gotowe ciasto wylewamy na blachę (moja ma wymiary 24 x 24 cm, ale możecie użyć nieco większej, gdyż ciasto wychodzi bardzo wysokie) wysmarowanej tłuszczem lub wyścielonej papierem do pieczenia i wyrównujemy. Pieczemy w nagrzanym do 180 C piekarniku przez około 35 minut (do suchego patyczka) w trybie góra-dół. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystygnięcia. Zimne ciasto przekrawamy na dwie części.

Obie części galaretki rozpuszczamy w 100 ml wody każdą i pozostawiamy do wystygnięcia. Przygotowujemy krem truflowy. Do rondelka wlewamy śmietankę i wsypujemy posiekane na mniejsze części cukierki. Całość podgrzewamy na małym ogniu, mieszając aż cukierki się rozpuszczą i powstanie jednolita masa. Nie doprowadzamy jej do wrzenia – jeśli widzimy, że zaraz zacznie się gotować, zdejmujemy z ognia. Masę pozostawiamy do wystygnięcia. Kiedy będzie zimna dodajemy do niej serek mascarpone i schłodzoną, ale jeszcze płynną galaretkę. Całość miksujemy za pomocą robota na jednolitą masę. Masę wylewamy na spodnią część ciasta i przykrywamy drugą.

Przygotowujemy bitą śmietanę. Śmietanę prosto z lodówki ubijamy na wysokich obrotach miksera, aż będzie sztywna. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Następnie zmniejszamy obroty miksera i dodajemy serek mascarpone oraz zimną, ale jeszcze płynną galaretkę. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Bitą śmietanę wykładamy na wierzch ciasta i wyrównujemy. Posypujemy startą czekoladą. Ciasto wkładamy do lodówki na 3-4 godziny, aby masy zastygły.

Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową - pyszne i efektowne
Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową – pyszne i efektowne

 

Zobacz inne przepisy na efektowne ciasta:

Ciasto Cappuccino bez pieczenia

Ciasto Bajka bez pieczenia

Księżniczka – szybkie ciasto bez pieczenia

Ciasto Lodowiec bez pieczenia

Ciasto Kinder Pingui

Podobne wpisy

5 based on 9 reviews

26 komentarzy

  1. Maka pszenna czy ziemniaczana? W skladnikach jest napisana pszenna typ 450 a pozniej jest napisane ze mieszamy make ziemniaczana z proszkiem do pieczenia.. .

  2. Następnie wsypujemy powoli mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao, na końcu wlewamy mleko.

    Gdzie Pani tu widzi coś o mące ziemniaczanej?

  3. Masa trufolwa, mumi serka jest bardzo płynna. Czy czekac aż stężeje i dopieto wylać na ciasto?

  4. Masę wylewamy od razu. Nie powinna być “bardzo” płynna, ale jest nadzieja, że dzięki galaretce stężeje.

  5. Niestety ciasto wyrosło mi tylko na środku i zrobiła się taka “górka”. Czy to wina mojej blachy, piekarnika, czy ciasto było źle rozmieszane?

  6. Nie wiem, obstawiałabym piekarnik. Jeśli w cieście wyrasta górka, wystarczy odwrócić je do góry nogami i będzie proste 🙂

  7. Przy ucieramy masła z cukrem i jajkami masa zrobiła się serowata co żel zrobiłam?

  8. Trudno powiedzieć, może składniki były w różnej temperaturze?

  9. Czy masła nie za dużo w stosunku do ilości mąki , wyszło zakalcowate ,czy do wyrzucenia szkoda nie wiem czy robić dalej

  10. Nie mam pojęcia, co poszło nie tak, bo nie było mnie jak Pani przygotowywała ciasto 😉 U mnie wychodzi jak na zdjęciu.

  11. Czym można zastąpić galaretkę i w jakiej proporcji ? Obawiam się przebijającego smaku cytryny 🙂

  12. Galaretkę można zastąpić czubatą łyżką żelatyny. Smak cytrynowy nie jest bardzo wyczuwalny.

  13. Ciacho przepyszne
    Zrobiłam je w formie torciku
    A potem w formie deserku w sloiczku
    Wszyscy zachwyceni🤗😉

  14. Nie rozumiem co to znaczy każda z galaretek w 100ml wody. Czyli obie części w 100ml wody czy pierwsza połowę/cześć w 100 ml i później druga część w 100ml wody?

  15. “Obie części galaretki rozpuszczamy w 100 ml wody każdą” – czyli połowa galaretki w 100 ml i druga również w 100 ml

  16. Bardzo dobre ciasto – super!!!💖
    Szybkio się robi i kremy pyszne. Zostawiam przepis gdyż kremy można udoskonalić np owocami-jagody, brzoskwinie itp można dodać pokruszone orzechy lub co kto uważa. Ja zrobiłam na białym biszkopcie, a wykorzystałam cukierki Michałki zamiast Trufli i śmietankę miałam 36% i wszystko było o.k. Polecam i dziękuję za ciekawy pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *