Wegetariańskie

Kluski z ziemniaków gotowanych i surowych – mięciutkie i delikatne

Kluski z ziemniaków gotowanych i surowych wychodzą pyszne, delikatne i mięciutkie. Robimy je tylko z trzech składników tj. ziemniaków, mąki ziemniaczanej i odrobiny soli. Świetnie smakują jako dodatek do obiadu zamiast gotowanych ziemniaków albo jako samodzielne danie, okraszone cebulą lub boczkiem. Można je też podać z sosem pieczeniowym czy pieczarkowym. Nie są też szczególnie trudne do zrobienia, choć wymagają nieco czasu. Jeśli jednak mamy wcześniej ugotowane ziemniaki np. pozostałe z obiadu z dnia poprzedniego, kluski możemy zrobić w pół godziny. Moje kluski mają ładny żółty kolor, ale jeśli surowe ziemniaki trochę dłużej postoją i ściemnieją, to kluski wyjdą szare. Jest to całkowicie naturalne, nie ma czym się przejmować.

Można zrobić ich większą porcję i mamy od razu obiad na dwa dni. Ja zawsze odgrzewam je na parze i smakują jak świeże. Ugotowane kluski można również zamrozić po wystudzeniu.

 

Składniki na kluski z ziemniaków gotowanych i surowych (4 porcje):

  • 600 g ugotowanych ziemniaków
  • 400 g surowych ziemniaków
  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół łyżeczki soli

 

Przygotowanie

Ugotowane ziemniaki (mogą być z dnia poprzedniego) tłuczemy tłuczkiem, przeciskamy przez praskę lub mielimy w maszynce do mięsa. Surowe ziemniaki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach (jak do placków ziemniaczanych). Papkę z surowych ziemniaków przekładamy na sito i mieszamy łyżką, aby odsączyć z nadmiaru płynu. Płyn odstawiamy na 5 minut. Po tym czasie wodę wylewamy, a pozostałą na dnie skropię przekładamy do miski. Dodajemy tam również ziemniaki gotowane i surowe, mąkę oraz sól.

Składniki mieszamy ręką na jednolitą masę. Po wymieszaniu, mokrą ręką odrywamy kawałki ciasta i formujemy kule wielkości orzecha włoskiego. Kluski wrzucamy partiami po kilka na wrzącą, osoloną wodę. Gotujemy je około 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy za pomocą małego sitka lub łyżki cedzakowej.

Kluski z ziemniaków gotowanych i surowych – mięciutkie i delikatne

 

Zobacz inne przepisy na kluski z ziemniaków:

Kluski ruskie – pyszny domowy obiad

Szare kluski z boczkiem i kapustą kiszoną

Kluski śląskie – prosty i tani pomysł na obiad

Mięciutkie kluseczki z białym serem

Gnocchi ze szpinakiem i suszonymi pomidorami

Milena Kierzkowska

Dzień dobry, nazywam się Milena Kierzkowska i prowadzę ten blog kulinarny od 2011 roku. Preferuję prostą, domową kuchnię i staram się, aby moje przepisy nie były zbyt skomplikowane. Dzięki temu mogą je przygotować nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem.

View Comments

  • A co z mąką ziemniaczaną? W potrzebnych składnikach wystepują 2 łyzki a w opisie nic o mące nie ma.

Share
Published by
Milena Kierzkowska

Recent Posts

Tarta z tortilli z jajkiem i ricottą – śniadanie w 15 minut

Tarta z tortilli z jajkiem i ricottą to prosty pomysł na ciepłe, sycące śniadanie albo…

38 minut ago

Schab w sosie myśliwskim – prosty i bardzo smaczny przepis na obiad

Schab w sosie myśliwskim to dobry pomysł na domowy obiad, kiedy chcemy przygotować coś konkretnego,…

2 dni ago

Ciasto Dolce Vita – prosty, lekki deser bez pieczenia

Ciasto Dolce Vita to lekki deser bez pieczenia, który łączy delikatną masę serową z ricotty…

5 dni ago

Co ugotować tanio z produktów na promocji? Gazetka Lidl jako inspiracja na cały tydzień

Codzienne zastanawianie się nad domowym menu potrafi być naprawdę męczące, zwłaszcza gdy starasz się rozsądnie…

7 dni ago

Fasolka z jajkami i fetą prosto z patelni – prosty przepis na szybki obiad

Fasolka z jajkami i fetą prosto z patelni to pomysł na szybkie, konkretne i naprawdę…

1 tydzień ago

Faszerowane krążki cukinii – prosty przepis na smaczny obiad

Faszerowane krążki cukinii to bardzo praktyczny pomysł na szybki obiad z piekarnika. Danie jest proste,…

1 tydzień ago