Dlaczego warto spożywać mleko bez laktozy?

Dlaczego warto spożywać mleko bez laktozy?
Dlaczego warto spożywać mleko bez laktozy?

Mleko to bardzo zdrowy napój, która dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych. Niestety, wiele osób zmaga się z nietolerancją laktozy i w ich przypadku spożywanie mleka jest niemożliwe. Nietolerancja laktozy to dolegliwość polegająca na tym, że organizm nie trawi cukru mlecznego (czyli laktozy), co przyczynia się do powstawania problemów żołądkowych, bólów brzucha i wzdęć. Jednak istnieje idealne rozwiązanie dla takich osób – mleko bez laktozy.

Czym charakteryzuje się mleko bez laktozy?

Mleko pozbawione laktozy to napój bez cukru mlecznego. Laktoza to naturalny element mleka, który jest odpowiedzialny za dostarczenie organizmowi energii. Niektórzy jednak mają problem z trawieniem tego składnika, co się wiąże z nieposiadaniem enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy. Niestrawiona laktoza pozostaje w żołądku i jelitach, co przyczynia się do różnych dolegliwości układu trawiennego. Produkcja mleka bez laktozy polega na odrzuceniu bądź rozłożeniu laktozy w napoju. Metody produkcji takiego mleka to np. dodanie enzymu laktozy, który rozkłada cukier mleczny również w ludzkim organizmie. W ten sposób napój staje się o wiele łatwiejszy do strawienia przez osoby, które nie tolerują laktozy.

Jakie zalety przynosi picie mleka bez laktozy?

Mleko pozbawione cukru mlecznego ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala osobom z alergią spożywać i cieszyć się smakiem oraz konsystencją mleka bez ryzyka pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości żołądkowych. Dzięki temu osoby, które zmagają się z nietolerancją, mogą korzystać z zalet, jakie płyną ze spożywania mleka, czyli dostarczenia organizmowi białka, wapnia, witaminy D oraz wielu innych cennych składników odżywczych. Elementy te są niezwykle ważne dla prawidłowego działania organizmu. Wapń sprawia, że kości są mocne i zdrowe, białko buduje mięśnie oraz regeneruje tkanki, zaś witamina D wspiera działanie układu odpornościowego. Z tego powodu picie mleka bez cukru mlecznego jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Rodzaje mleka bez laktozy

Na rynku dostępne są mleka bez laktozy różnego rodzaju – w tym mleko krowie, ale również i napoje migdałowe, sojowe, kokosowe i inne. Wybór rodzaju mleka zależy jedynie od indywidualnych preferencji smakowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należy, oczywiście, krowie mleko bez laktozy. Jest ono łatwo dostępne, a jego smak jest zbliżony do smaku tradycyjnego mleka, ponadto jest również bogate w składniki odżywcze. Jednak u osób borykających się z nietolerancją laktozy, nawet spożycie mleka pozbawionego cukru mlecznego, może wywołać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Z tego powodu warto spróbować również innych rozwiązań, np. napojów sojowych, kokosowych czy migdałowych, aby znaleźć najodpowiedniejsze mleko dla siebie.

Gdzie kupić mleko bez laktozy?

Takie produkty jak mleko pozbawione laktozy można nabyć w różnych sklepach, nawet w znanych wielkopowierzchniowych marketach. Jednak o wiele większa oferta jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, jak np. https://organic24.pl/category/nabial-mleko-bez-laktozy. Dokonując zakupów w takich miejscach można mieć pewność, że wybrany towar to pełnowartościowe produkty bez cukru mlecznego, które nie zawierają także żadnych konserwantów, barwników czy inne szkodliwe substancje.

Print Friendly, PDF & Email