Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami

Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami
Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami

Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami z szynkowara jest pyszna i zdrowa. Idealna na śniadanie czy kolację do kanapek. Od kiedy posiadam szynkowar nie kupuję już wędlin ze sklepu i wcale za nimi nie tęsknię. Takie przygotowane w domu są o wiele smaczniejsze, a przed wszystkim wolne są od wszelkich zbędnych składników, które producenci lubią dodawać do swoich wyrobów.

 

Składniki na wędlinę drobiową z suszonymi pomidorami:

  • 1 kg podudzi z kurczaka bez kości (filety)
  • sól peklowa (u mnie było to około 18 g; sprawdźcie na etykiecie, ile dany producent zaleca na 1 kg mięsa)
  • około 8-10 kawałków suszonych pomidorów (70 g)
  • 100 ml wody
  • łyżeczka żelatyny
  • łyżeczka przyprawy suszone pomidory (mogą być z dodatkami: czosnkiem, bazylią, oliwkami itp.)
  • po sporej szczypcie: pieprz, ostra papryka, bazylia, natka pietruszki, oregano

 

Przygotowanie

Połowę mięsa z udek kroimy w kostkę, resztę (wykrawam głównie części z kawałkami tłuszczu) mielimy w maszynce do mięsa. Mięso (zmielone i pokrojone) przekładamy do miski, dodajemy suszone pomidory pokrojone w kostkę, sól peklującą oraz przyprawy. Całość wyrabiamy ręką przez około 8-10 minut, aż mięso stanie się klejące. Mięso zawijamy w folię i odkładamy do lodówki na około 24 godziny. Po tym czasie dodajemy rozpuszczoną w gorącej wodzie żelatynę i znowu wyrabiamy ręką kilka minut. Następnie do szynkowara wkładamy foliowy woreczek (przeznaczony do tego celu) i dociskając, napełniamy go mięsem. Woreczek zawijamy, tak aby w środku nie było powietrza i zamykamy szynkowar. Wkładamy go do lodówki na jakieś 3-4 godziny.

Po tym czasie szynkowar wkładamy do garnka z wodą o temperaturze 80 C. Poziom wody powinien być około 2 cm powyżej mięsa w szynkowarze. Wędlinę parzymy jakieś 2,5 godziny, pilnując, aby temperatura wody utrzymywała się cały czas na tym samym poziomie. Mięso będzie gotowe, kiedy w środku uzyska temperaturę 75 C, co można sprawdzić wbijając w otwór pokrywki szynkowara termometr.

Kiedy mięso uzyska pożądaną temperaturę, wyjmujemy szynkowar w wody i pozostawiamy do ostygnięcia (zostawiam go na noc). Następnie całkowicie wystudzony szynkowar wkładamy do lodówki na jakieś 6-7 godzin. Dopiero wtedy możemy go otworzyć i cieszyć się pyszną wędliną.

Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami
Wędlina drobiowa z suszonymi pomidorami

Zobacz inne przepisy na domowe wyroby, które można położyć na kanapki:

Domowa Wędlina Czosnkowa Na Kanapki

Pasztet Drobiowy Z Żurawiną

Pasta Z Boczku – Na Kanapki

Pasta Na Kanapki Z Sardynkami

Pieczeń Z Pieczarkami I Serem Żółtym

Print Friendly, PDF & Email