Domowa wędlina czosnkowa na kanapki

Domowa wędlina czosnkowa na kanapki
Domowa wędlina czosnkowa na kanapki

Domowa wędlina czosnkowa na kanapki z szynkowara jest bardzo smaczna, aromatyczna i przede wszystkim zdrowa, gdyż nie ma w niej żadnej zbędnej chemii, którą można znaleźć w wędlinach ze sklepu. Ponadto taka wędlina jest też o wiele tańsza niż sklepowe. Co prawda przygotowanie wyrobu w domu jest procesem wymagającym czasu, gdyż trwa 3 dni, ale przynajmniej nie jest to bardzo pracochłonne.

Myślę, że zakup szynkowaru był jednym z moich lepszych pomysłów w ostatnim czasie. Od kiedy go mamy, nie kupuję już wędlin w sklepie.

Składniki na domową wędlinę czosnkową na kanapki:

  • 500 g golonki wieprzowej (mięso i skóra – bez kości)
  • 700 g schabu (może też być łopatka lub szybka wieprzowa)
  • 4 ząbki czosnku
  • 120 ml wody
  • łyżeczka żelatyny
  • sól peklowa (u mnie było to 20 g; sprawdźcie na etykiecie, ile dany producent zaleca na 1 kg mięsa)
  • około pół łyżeczki pieprzu, płaska łyżeczka majeranku

Przygotowanie

Schab kroimy w kostkę o boku około 3 cm. Mięso z golonki również kroimy w kostkę, natomiast skórę i tłuste kawałki mielimy w maszynce do mięsa. Pokrojone w kostkę mięso lekko rozbijamy tłuczkiem. Czosnek obieramy i kroimy drobną kostkę. Mięso (rozbite i mielone) i czosnek przekładamy do jednej miski. Dodajemy około 70 ml wody (1/4 szklanki), sól peklową oraz przyprawy. Całość wyrabiamy ręką przez około 8-10 minut, aż mięso stanie się klejące. Mięso zawijamy w folię i odkładamy do lodówki na około 24 godziny. Po tym czasie dodajemy rozpuszczoną w 50 ml wody żelatynę i znowu wyrabiamy ręką kilka minut. Następnie do szynkowara wkładamy foliowy woreczek (przeznaczony do tego celu) i dociskając, napełniamy go mięsem. Woreczek zawijamy, tak aby w środku nie było powietrza i zamykamy szynkowar. Wkładamy go do lodówki na jakieś 3-4 godziny.

Po tym czasie szynkowar wkładamy do garnka z wodą o temperaturze 80 C. Poziom wody powinien być około 2 cm powyżej mięsa w szynkowarze. Wędlinę parzymy jakieś 2,5 godziny, pilnując, aby temperatura wody utrzymywała się cały czas na tym samym poziomie. Mięso będzie gotowe, kiedy w środku uzyska temperaturę 75 C, co można sprawdzić wbijając w otwór pokrywki szynkowara termometr.

Kiedy mięso uzyska pożądaną temperaturę, wyjmujemy szynkowar w wody i pozostawiamy do ostygnięcia (zostawiam go na noc). Następnie całkowicie wystudzony szynkowar wkładamy do lodówki na jakieś 6-7 godzin. Dopiero wtedy możemy go otworzyć i cieszyć się pyszną wędliną.

Domowa wędlina czosnkowa na kanapki
Domowa wędlina czosnkowa na kanapki

Zobacz przepisy na domowe wędliny bez szynkowara:

Boczek Gotowany

Boczek Pieczony

Pyszna, Chuda Wędlina Z Piersi Kurczaka

Szynka Pieczona

Print Friendly, PDF & Email