Najlepsze zastosowania dla cukru cynamonowego: od ciasteczek po kawę

Najlepsze zastosowania dla cukru cynamonowego: od ciasteczek po kawę
Najlepsze zastosowania dla cukru cynamonowego: od ciasteczek po kawę

Cukier cynamonowy to połączenie cukru (najczęściej białego lub trzcinowego) z cynamonem. Możesz zmieniać proporcje, szukając najlepszej równowagi między słodyczą cukru a korzennym smakiem i aromatem cynamonu. Jeśli do tej pory nie słyszałaś lub nie słyszałeś o cukrze cynamonowym, to najwyższy czas nadrobić zaległości! Jaka jest historia cukru cynamonowego i do jakich potraw warto go dodawać?

Historia cukru cynamonowego

Cukier cynamonowy to dodatek głównie do słodkich dań i napojów, który do Europy przywędrował ze Stanów Zjednoczonych. Choć zarówno za oceanem, jak i na Starym Kontynencie coraz większą popularność zaczął zyskiwać w pierwszej połowie XX wieku, to pierwsze wzmianki o cukrze cynamonowym pochodzą już z początków XIX wieku, a wyczytać można je w książkach kucharskich, z których korzystały ówczesne amerykańskie gospodynie.

W połowie XIX stulecia o cukrze cynamonowym w swoich książkach kucharskich wspominali także europejscy szefowie kuchni. Dla przykładu jeden z popularnych wówczas brytyjskich szefów kuchni zalecał doprawianie sufletu z ciemnego chleba cukrem cynamonowym. Inny anglosaski kucharz z tamtych czasów widział w cukrze cynamonowym alternatywę dla droższej laski wanilii.

Cukier cynamonowy w różnych kulturach – jak wykorzystuje się go w kuchni?

Co ciekawe, zamiłowanie do dosładzania potraw cukrem cynamonowym od pokoleń przypisuje się nie tylko Amerykanom. W Meksyku od dawien dawna czekoladę dosładza się cukrem cynamonowym, a w Republice Południowej Afryki popularne są tradycyjne ciastka melktert, których niezwykły smak to efekt dodawania cukru z cynamonem. Opisywana mieszkanka służy nie tylko do słodzenia – na Bliskim Wschodzie podaje się bowiem jagnięcinę i drób o cynamonowym posmaku.

W czym tkwi sekret popularności cukru cynamonowego?

Skoro znamy już skalę popularności cukru cynamonowego i samego cynamonu, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego jest tak popularny w kuchni europejskiej. Przede wszystkim cynamon jest jedną z przypraw korzennych, których zdobycie w średniowieczu było ważnym czynnikiem rozpoczynającym tzw. wielkie wyprawy geograficzne. Dziś cudowny aromat cynamonu i jego głęboki smak kojarzą się Europejczykom, w tym Polakom, z Bożym Narodzeniem, a konkretnie z pieczonymi wówczas tradycyjnie piernikami lub ciastkami korzennymi.

Najpopularniejsze napoje, desery i wypieki z cukrem cynamonowym

Jedynym, co może ograniczać Cię w pomysłach na wykorzystanie cukru cynamonowego w swojej kuchni, jest Twoja kulinarna wyobraźnia! Cukier cynamonowy doskonale pasuje do napojów, takich jak kawa czy kakao. Jeśli masz ochotę na eksperymentowanie, możesz także dodać go do ciepłego mleka lub napojów roślinnych, a nawet do bawarki, czyli herbaty cejlońskiej z mlekiem. Więcej na temat cukru cynamonowego możesz przeczytać na stronie https://uczymyjakslodzic.pl/cukier-cynamonowy-aromaty-na-rozgrzewke/ .

Cukier połączony z cynamonem zachęca też do eksperymentowania z wypiekami, warto jednak pamiętać, aby nie dodawać cynamonu bezpośrednio do ciasta drożdżowego, bo może negatywnie wpłynąć na jego strukturę.

W przypadku wielu innych słodkości cukier cynamonowy możesz wykorzystać jako składnik ciasta i ciastek albo do ich posypania. Idealnie sprawdzi się między innymi do szarlotki, gofrów francuskich i tradycyjnych, tostów francuskich czy słodkich tart z masą budyniową. Cukier cynamonowy warto łączyć też z owocami, zwłaszcza jabłkami i gruszkami, w postaci świeżej albo w formie musów.

Cukier cynamonowy to połączenie, które zawiera w sobie wyjątkowe bogactwo smaku przyprawy korzennej i słodycz cukru. Znajdź swoje ulubione proporcje mieszanki – nadawaj wyjątkowy aromat i smak swoim ulubionym napojom i deserom!

Print Friendly, PDF & Email