Wegetariańskie

Szakszuka z fasolą – pyszne i sycące danie

Szakszuka z fasolą to nietypowe, ale niezwykle smaczne i sycące podejście do klasycznego bliskowschodniego dania. Jeśli znudziła Ci się tradycyjna szakszuka tylko z pomidorami i jajkami, koniecznie musisz wypróbować tej wersji!

To idealna propozycja na szybki, rozgrzewający obiad, pożywne śniadanie lub sycącą kolację. Przygotowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu, a efekt z pewnością podbije twoje kubki smakowe.

Chcesz wiedzieć, jak przygotować tę pyszną wariację szakszuki? Zapraszam do lektury przepisu krok po kroku!

Jak podawać szakszukę?

Najlepiej prosto z patelni – tak, jak robi się to na Bliskim Wschodzie! Szakszuka świetnie smakuje z chrupiącym pieczywem, pitą albo domową chałką. Możesz posypać ją świeżą natką pietruszki lub dodatkową bazylią.

Szakszuka z fasolą – pyszne i sycące danie

Składniki na szakszuka z fasolą:

  • 4 jajka rozmiar L
  • 1 średnia cebula
  • puszka fasoli czerwonej
  • szklanka passaty pomidorowej
  • 1 papryka czerwona
  • sól, pieprz, papryka ostra, bazylia

 

Przygotowanie

Cebulę obierz i pokrój w paseczki. Paprykę oczyść z gniazda nasiennego i pokrój w cienkie paski. Na dużej patelni rozgrzej odrobinę oleju i wrzuć cebulę. Smaż na średnim ogniu, aż się zeszkli. Następnie dodaj paprykę i smaż przez 5–7 minut, aż zmięknie.

Fasolę odsącz z zalewy i przepłucz. Dorzuć na patelnię razem z passatą pomidorową. Wymieszaj całość, dopraw solą, pieprzem, ostrą papryką i bazylią. Duś wszystko razem przez około 5 minut, na małym ogniu.

Łyżką zrób w sosie 4 lekkie wgłębienia i w każde delikatnie wbij jajko. Przykryj patelnię pokrywką i gotuj na małym ogniu przez 6–8 minut, aż białka się zetną, a żółtka pozostaną lekko płynne (lub dłużej, jeśli wolisz jajka na twardo).

Zobacz inne przepisy na szybkie śniadanie:

Proteinowe wrapy (tylko 2 składniki!)

Szybka pasta kanapkowa – pyszne smarowidło do pieczywa

Tosty z patelni – pyszne i tanie kanapki na ciepło z cebulką

Placki owsiane z bananem – przepis na zdrowe śniadanie

Nutella z kaszy jaglanej – zdrowy krem czekoladowy

Milena

Dzień dobry, nazywam się Milena Kierzkowska i prowadzę ten blog kulinarny od 2011 roku. Preferuję prostą, domową kuchnię i staram się, aby moje przepisy nie były zbyt skomplikowane i mógł je wykonać każdy, nawet nie mający pojęcia o gotowaniu.

Share
Published by
Milena

Recent Posts

Ciasto Pocałunek Maharadży – warstwowe, kremowe i absolutnie obłędne

Ciasto Pocałunek Maharadży to elegancki, efektowny deser, który wygląda jak z królewskiej uczty, a smakuje…

3 dni ago

Piersi kurczaka pod pierzynką – obiad z piekarnika lub air fryera

Piersi kurczaka pod pierzynką to pomysł na szybki, sycący i bardzo smaczny obiad, który z…

5 dni ago

Te cebularze robi się błyskawicznie – bez drożdży i bez wyrastania

Cebularze bez drożdży to świetna alternatywa dla klasycznych drożdżowych wypieków. Nie wymagają wyrastania, przygotujesz je…

1 tydzień ago

Ciasto Dworska Fantazja – elegancki deser z kremem i lekką pianką

Ciasto Dworska Fantazja to efektowne, warstwowe ciasto z kakaowym biszkoptem, kremem budyniowym i lekką pianką…

2 tygodnie ago

Kebaby z mięsa mielonego – soczyste i bardzo smaczne

Kebaby z mięsa mielonego to świetny pomysł na szybki, konkretny obiad lub kolację. Wystarczy dobra…

2 tygodnie ago

Szybkie ciasto z air fryera – miękkie i puszyste

Szybkie ciasto z air fryera to idealne rozwiązanie, gdy masz ochotę na coś słodkiego, domowego…

3 tygodnie ago