Gotowanie dla jednej osoby — czy warto? Poradnik

Gotowanie dla jednej osoby — czy warto? Poradnik
Gotowanie dla jednej osoby — czy warto? Poradnik

Z pozoru wydaje się, że gotowanie w domu to najtańszy sposób żywienia. Jednak, gdy gotujesz jedzenie tylko do jednej osoby, to sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana. Najważniejsze pytanie brzmi – czy gotowanie dla jednej osoby się opłaca? Sprawdź, jak nie marnować jedzenia i jeść zdrowo, gdy mieszkasz samodzielnie.

Czy gotowanie dla jednej osoby się opłaca?

Na początku podkreślmy, że w naszym artykule chodzi o przygotowywanie zdrowego jedzenia z pełnowartościowych produktów. Nie zalecamy jedzenia niskiej jakości produktów przetworzonych, gdyż mają niekorzystny wpływ na Twój organizm.

W przypadku zdrowego jedzenia należy oczekiwać wyższych kosztów. Inflacja sprawiła, że wydatki na żywność powędrowały często nawet o 50-100% w górę. Do tego dochodzą jeszcze wyższe koszty, jakie należy zapłacić za prąd, gaz i wodę. Nie zapomnijmy o tym, że singiel sam musi zadbać także o wygospodarowanie czasu na dojazd do sklepu i przyrządzanie posiłków. Aby zaoszczędzić, możesz zdecydować się na pójście pieszo do sklepu. Jeśli nie jest to możliwe z różnych powodów, to do kosztów trzeba doliczyć także zakup paliwa, a także stratę czasu na stanie w kolejkach czy korkach ulicznych.

Prawdziwą zmorą podczas przygotowywania posiłków dla jednej osoby jest marnowanie żywności. Wiele produktów można zakupić tylko w większych ilościach – np. mleko, śmietanę czy chleb. Do tego, aby zaoszczędzić pieniądze, opłaca się skorzystać z licznych promocji typu 2+1 czy 1+1 – jednak z perspektywy singli bywa to dość problemowe. Często zapewnia to pozorną oszczędność, która szybko kończy się marnowaniem jedzenia z powodu nieprawidłowego przechowywania lub przeterminowania żywności.

3 sposoby, jak nie marnować jedzenia, gotując dla jednej osoby

Koniec z marnowaniem żywności i pieniędzy. Skorzystaj z naszych porad, a przekonasz się, że oszczędzanie i dbanie o zdrowe odżywianie może być łatwiejsze, niż myślisz. Sprawdź, co można zrobić, aby gotowanie dla jednej osoby było opłacalne, nie zajmowało dużo czasu i nie wiązało się z wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Dieta pudełkowa – koniec z marnowaniem jedzenia

Naszą pierwszą propozycją, jak z jednej strony zaoszczędzić – czas i być może też pieniądze – jako singiel, ale też maksymalnie ograniczyć marnowanie żywności, jest dieta pudełkowa. Catering taki jak https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/lodz/ to jedna z opcji, która może zapewnić oszczędność. Zamiast gotować dla jednej osoby, możesz zamówić dedykowany pakiet z dietą pudełkową dopasowaną do Twoich potrzeb. Kiedy szczególnie opłaca się korzystać z usług firm cateringowych? Przede wszystkim, gdy borykasz się z alergiami, nietolerancją pokarmową, nie potrafisz gotować lub chcesz poprawić jakość swojego zdrowia i zamierzasz przejść na dietę wegetariańską czy też wegańską. W takich sytuacjach jeszcze bardziej warto rozważyć dietę pudełkową.

Dobre firmy cateringowe zapewniają usługę dowozu zamówienia prosto do domu. Dzięki temu nie musisz już tracić pieniędzy i czasu na dojazd do sklepu, a następnie na planowanie menu i gotowanie dla jednej osoby. Płacisz za jedzenie, które otrzymujesz. Jeśli tylko dopasujesz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne do swoich potrzeb, będziesz w stanie maksymalnie ograniczyć marnowanie żywności. To, co otrzymasz w pudełkach, po prostu zjesz.

Odpowiednia organizacja zapasów

Zależy Ci na samodzielnym gotowaniu? W takim razie musisz poświęcić więcej czasu na organizację i planowanie. Zacznij od zastanowienia się, co zjesz w ciągu następnego tygodnia. Rozpisz na kartce każdy posiłek, a następnie zapisz produkty, które musisz dokupić, żeby móc przygotować właśnie te potrawy. Dzięki temu, że będziesz chodzić do sklepu raz w tygodniu, także zaoszczędzisz pieniądze.

Jeśli skorzystasz z promocji typu 1+1, musisz pamiętać o tym, aby nadmiar produktów zamrozić, poddać obróbce, wekować czy po prostu kontrolować termin ważności. Jeśli masz problem z zapamiętaniem dat, to warto nakleić na lodówce kartkę z przypomnieniem.

Przygotowywanie jedzenia na zapas

Wyznacz jeden dzień np. niedzielę na przygotowywanie posiłków na cały tydzień. Dzięki temu zaoszczędzisz czas w ciągu tygodnia i znacznie zmniejszysz ryzyko kupowania lub zamawiania niezdrowych fast foodów.

Gotowanie dla jednej osoby nie musi trwać długo, jeśli tylko wymyślisz takie menu na cały tydzień, które pozwoli zoptymalizować czas przyrządzania jedzenia. Pomocne będzie też wyposażenie się w akcesoria i przyrządy kuchenne do automatycznego szatkowania, mielenia czy blendowania.

Po zrobieniu jedzenia musisz pamiętać o odpowiednim przechowywaniu. Najlepiej sprawdzają się dwie metody – wekowanie w słoikach oraz mrożenie w szczelnych pojemnikach. Dopasuj porcje do swoich potrzeb, aby nie wyrzucać jedzenia, tylko dlatego, że odmrozisz zbyt dużą ilość na raz.

Mamy nadzieję, że nasze metody sprawią, że już teraz jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy gotowanie dla jednej osoby jest opłacalne, czy też nie. Wybierz rozwiązanie, które pomoże Ci jeść zdrowo i nie marnować żywności.

Gotowanie dla jednej osoby — czy warto? Poradnik
Gotowanie dla jednej osoby — czy warto? Poradnik
Print Friendly, PDF & Email