Pierogi ruskie to klasyczna i tradycyjna potrawa, która pojawia się w większości polskich domów. Co prawda jest to dość pracochłonne i wymagające czasu danie, ale efekt końcowy wynagradza wszelki trud. Nie znam osoby, która by nie lubiła pierogów. Nic dziwnego, w końcu są przepyszne! Oczywiście najlepsze robi moja mama, poniżej przestawiam jej przepis. Smakują wspaniale zarówno zaraz po ugotowaniu, jak i na drugi dzień, kiedy podsmażam je na maśle.
Składniki na pierogi ruskie (około 80 sztuk):
Ciasto:
- 700 g mąki pszennej (typ 450)
- 450 ml gorącej wody
- łyżka oleju
- płaska łyżeczka soli
Farsz:
- 1 kg ziemniaków
- 500 g twarogu
- duża cebula
- sól, pieprz
Ponadto: masło, cebula na okrasę
Przygotowanie
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle na złoty kolor. Ziemniaki, twaróg i cebulę mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy pieprz i sól do smaku. Całość wyrabiamy ręką przez chwilę na gładką masę.
Do mąki dodajemy sól i olej, oraz wlewamy gorącą (ale nie wrzątek) wodę. Ręką, albo za pomocą robota z hakiem wyrabiamy ciasto. Następnie zawijamy je w folię i odstawiamy na 20 minut.
Po tym czasie ciasto dzielimy na trzy części. Każdy kawałek rozwałkujemy na cienki placek. Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolicy, podsypujemy je mąką. Szklanką wycinamy krążki. Na środek każdego nakładamy po około łyżeczce farszu i dokładnie zlepiamy brzegi. Ja dociskam je jeszcze ząbkami widelca, powstanie dzięki temu ładny wzorek i mam pewność, że pierogi nie rozkleją się w czasie gotowania.
Pierogi wkładamy partiami po 10-15 do wrzącej osolonej wody. Gotujemy je 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy gorące. Można okrasić je podsmażoną cebulką czy skwarami z boczku, albo podać z kwaśną śmietaną.
Zostaw odpowiedź