Ciasto Różowa Landrynka, które swoją nazwę zawdzięcza różowemu kolorowi kremu i frużelinie wiśniowej. Jest bardzo smaczne i wygląda efektownie. Sprawdzi się do popołudniowej kawy, ale również na różnego rodzaju rodzinnych uroczystościach. Ciasto nie jest zbyt ciężkie, ani słodkie – powinno zasmakować wszystkim miłośnikom słodkości.
Składniki na Ciasto Różowa Landrynka:
Biszkopt:
- 4 jajek rozmiar L
- 120 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (niepełna szklanka)
- 25 g mąki ziemniaczanej (łyżka)
- 120 g cukru (trochę ponad pół szklanki)
- łyżka oleju
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na krem budyniowy:
- 1 l mleka
- 80 g cukru (1/3 szklanki)
- łyżka mąki pszennej
- łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 opakowania budyniu o smaku wiśniowym (po około 60 g każdy) – można też dodać budynie śmietankowe, a zamiast 0,5 l mleka wlać sok wiśniowy
- 3 żółtka
- 200 g masła
Frużelina wiśniowa:
- 350 g wiśni bez pestek (z kompotu, świeże lub mrożone)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
- sok z ½ cytryny
- 100 ml soku z wiśni / kompotu
Beza:
- 3 białka
- 150 g cukru (3/4 szklanki)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka octu winnego
- szczypta soli
Przygotowanie
Biszkopt
Jajka (wyjęte wcześniej z lodówki, aby były w temperaturze pokojowej) wbijamy do miski i ubijamy na wysokich obrotach miksera na jasną i puszystą masę przez około 10 minut. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Następnie, cały czas ubijając na mniejszych obrotach, dodajemy olej oraz przesiane mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Masę wylewamy na blaszkę (moja ma wymiary 28×23 cm), której dno wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy około 30 minut (do suchego patyczka) w trybie góra-dół. Przez pół godziny ciasto studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie wyjmujemy je, przekładamy na deskę do krojenia i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Frużelina wiśniowa
W garnku umieszczamy wiśnie, cukier i sok z cytryny. Zagotowujemy. Do soku z wiśni dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy. Sok z mąką przelewamy do garnka i mieszamy. Przez chwilę gotujemy, aż frużelina będzie mieć konsystencję kisielu. Frużelinę rozsmarowujemy na biszkopcie (można go najpierw nasączyć sokiem z cytryny wymieszanym z wodą).
Krem budyniowy
Od tego kroku można zacząć ogólne przygotowywanie ciasta, gdyż budyń potrzebuje kilku godzin, aby się wystudzić. Około 300 ml mleka wlewamy do garnka, dodajemy cukier i doprowadzamy do wrzenia. W pozostałym mleku rozpuszczamy proszek budyniowy, mąkę pszenną, ziemniaczaną i żółtka. Gotową mieszankę wlewamy do gotującego się mleka. Całość energicznie mieszamy do czasu, aż budyń się zagotuje i zgęstnieje. Gorący budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło przekładamy do miski i miksujemy przez chwilę. Następnie dodajemy po łyżce zimnego budyniu, cały czas ucierając do powstania jednolitej masy. Masę budyniową rozsmarowujemy na ostudzonej frużelinie wiśniowej.
Beza
Do białek (o temperaturze pokojowej) dodajemy szczyptę soli i ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Gdy piana zacznie gęstnieć wsypujemy powoli cukier i miksujemy do otrzymania sztywnej, lśniącej piany. Następnie zmniejszamy obroty miksera i dodajemy mąkę ziemniaczaną i ocet. Pianę rozsmarowujemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (28×23 cm). Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni i od razu zmniejszamy temperaturę do 120 stopni. Bezę pieczemy około 1h 20 minut z termoobiegiem. Upieczoną bezę wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Następnie ostrożnie układamy na wierzchu ciasta.
Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby krem budyniowy dobrze zastygł.
Zobacz inne przepisy na kolorowe ciasta:
Ciasto Pani Zebra – pyszny jogurtowiec bez pieczenia
Słodka Karolinka – ciasto bez pieczenia
Kolorowe ptasie mleczko
Lekki galaretkowiec na jogurcie (146 kcal)
Ciasto Rajski Obłok
Mam tylko jeden budyń 60g, czym zastąpić drugi? Czy mogę po prostu zwiększyć ilość mąki ziemniaczanej?
Tak, można podwoić ilość mąki pszennej i ziemniaczanej.