Ogórki małosolne to obowiązkowa pozycja wśród letnich przysmaków. Są łatwe do przygotowania i stanowią pyszną przekąskę, która pasuje do wszystkiego. Przepis jest bardzo prosty, podstawowy, bez żadnych udziwnień – taki z którego korzystały nasze mamy czy babcie.
Z czym podać ogórki małosolne?
Świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu składającego się z młodych ziemniaków i jajka sadzonego, do kanapek, sałatek czy surówek. Mi najlepiej smakują podane z pajdą świeżego chleba posmarowanego masłem lub smalcem.
Składniki na ogórki małosolne (1 słoik pięciolitrowy):
- 1,5 kg małych ogórków gruntowych
- 2 litry wody
- 2,5 łyżki soli niejodowanej
- 4 liście ziela angielskiego
- liść chrzanu
- kawałek korzenia chrzanu
- 2 gałęzie kopru
- 6-7 ząbków czosnku
Przygotowanie
Ogórki myjemy dokładnie, odstawiamy do miski i zalewamy zimną wodą. W wodzie moczymy przez około 20 minut, potem wodę wylewamy. Następnie w dużym pięciolitrowym słoju układamy na dnie gałąź kopru i liść chrzanu. Na nich układamy ogórki, między które upychamy ząbki czosnku (nieobrane) i kawałek chrzanu pokrojony na cieńsze paski. Na koniec układamy liście laurowe i kolejną gałąź kopru.
Dwa litry wody zagotowujemy i w gorącej wodzie rozpuszczamy sól. Wodę odstawiamy na 10 minut do lekkiego przestudzenia, następnie zalewamy nią ogórki. Słoik z ogórkami nakrywamy nakrętką, ale nie zakręcamy jej. Odstawiamy go w zacienione miejsce, np. na blat kuchenny, na który nie pada bezpośrednio światło słoneczne. Ogórki są dobre po około 24 godzinach. W czasie upałów już po 12-14 godzinach są smaczne.
Im dłużej będziemy je trzymać w temperaturze pokojowej tym będą bardziej ukiszone, aby zastopować proces kiszenia ogórki wstawiamy do lodówki.
Zostaw odpowiedź