Ciasto Dyrektora to wyjątkowy wypiek, który świetnie wygląda, a jeszcze lepiej smakuje. Świetnie sprawdzi się na różnego rodzaju uroczystości rodzinne czy święta. Składa się z kakaowego biszkoptu, kremu budyniowego i orzechowego oraz dekoracji z ptasiego mleczka, migdałów i czekolady na wierzchu.
Składniki na ciasto Dyrektora:
Biszkopt kakaowy:
- 5 jajka rozmiar L
- 120 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (niepełna szklanka)
- 100 g cukru (pół szklanki)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Krem budyniowy:
- 1 l mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (po 40 g każde)
- łyżka maki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki cukru
- 200 g masła
Krem orzechowy:
- 150 g orzechów włoskich
- 100 ml mleka
- 100 g miękkiego masła
- 3 łyżki cukru
Dodatkowo:
- 100 g herbatników kakaowych, 100 g ptasiego mleczka, kilka kostek czekolady mlecznej i białej, 3 łyżki migdałów
Przygotowanie
Biszkopt:
Jajka (wyjęte wcześniej z lodówki, aby były w temperaturze pokojowej) wbijamy do miski i ubijamy na wysokich obrotach miksera na jasną i puszystą masę przez około 8-10 minut. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Następnie, cały czas ubijając na mniejszych obrotach, dodajemy przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Masę wylewamy na blaszkę (moja ma wymiary 25×30 cm), której dno wykładamy papierem do pieczenia lub natłuszczamy i posypujemy bułką tartą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy około 20 minut (do suchego patyczka) w trybie góra-dół. Przez pół godziny ciasto studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie wyjmujemy je, przekładamy na deskę do krojenia i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Ciasto przekrawamy na dwa równe blaty.
Krem orzechowy:
Mleko i zmielone orzechy umieszczamy w garnuszku. Podgrzewamy do zagotowania, nieustannie mieszając, aby masa się nie przypaliła. Gotujemy przez chwilę, po czym zdejmujemy z panika i pozostawiamy do wystudzenia. Miękkie masło ucieramy z cukrem na jasny puch. Stopniowo dodajemy wystudzone orzechy, miksując na średnich obrotach do uzyskania jednolitego kremu.
Krem budyniowy
Około 800 ml mleka zagotowujemy z cukrem. Resztę mleka mieszamy (najlepiej trzepaczką) z proszkiem budyniowym i mąkami. Gotową mieszankę wlewamy do gotującego się mleka. Całość energicznie mieszamy do czasu, aż budyń się zagotuje i zgęstnieje. Gorący budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wystudzenia. Masło, które powinno być w temperaturze pokojowej, ucieramy mikserem, aż stanie się puszyste. Do masła dodajemy po kilka łyżek zimnego budyniu, cały czas ucierając do powstania jednolitej masy.
Złożenie ciasta:
Blaty biszkoptu można nasączyć ponczem z kawy, alkoholu lub soku z cytryny. Na spodni blat wykładamy 1/3 kremu biszkoptowego, następnie układamy herbatniki kakaowe, na nich rozsmarowujemy krem orzechowy i przykrywamy go drugą warstwą herbatników. Na herbatnikach rozsmarowujemy 1/3 kremu budyniowego i nakrywamy biszkoptem. Na biszkopcie rozsmarowujemy ostatnią część kremu budyniowego. Wierzch posypujemy pokrojonym w plastry ptasim mleczkiem, płatkami migdałów i startą lub drobno posiekaną czekoladą. Ciasto odkładamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej smakuje dzień po przygotowaniu.
Sporo się napracowałam przy tym cieście, ale efekt finalny boski. Całej rodzinie bardzo smakowało. 🙂