Kultowe przekąski z USA – inspiracje i przepisy

Kultowe przekąski z USA – inspiracje i przepisy
Kultowe przekąski z USA – inspiracje i przepisy

Trudno znaleźć kogoś, kto nie zna amerykańskich przekąsek. Fast foody cieszą się niesłabnącą popularnością. Hamburgery i hot dogi można kupić po prostu wszędzie i to z najróżniejszymi dodatkami. Jednak to nie jedyne kultowe smakołyki prosto z USA – jest ich zdecydowanie więcej i przybierają ciekawe formy. Nie jest to rodzaj jedzenia, którym należy żywić się na co dzień, ale przygotowane od czasu do czasu w domu będzie zdecydowanie zdrowsze niż kupione w food trucku. Oto nasze propozycje amerykańskich przekąsek.

Jakie przekąski z USA są popularne?

Bez wątpienia hamburgery i wszelkie ich odmiany oraz hot dogi należą do kultowych przekąsek z USA, tzw. fast foodów czy street foodów. Na bułkach z wołowiną, a teraz też z kurczakami czy innymi mięsami, oraz różnymi dodatkami nie kończą się amerykańskie pomysły. Nie kończą się też na parówce w bułce.

Dlaczego w ogóle tego typu jedzenie stało się popularne w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozpowszechniło się na cały świat? Przyczyny należy upatrywać w szybkim tempie życia. Jedzenie po drodze stało się nawykiem. Gdy jest się głodnym i w wiecznym pośpiechu, ciepła przekąska, która szybko syci, może być wybawieniem. Jeżeli chcesz poznać więcej kultowych przekąsek amerykańskich, zacznij od corn doga. To parówka na patyku smażona w głębokim oleju, o której powiemy więcej za chwilę. Na amatorów pizzy czeka wersja amerykańska, która zupełnie nie przypomina włoskiej. Przede wszystkim mamy do czynienia z grubym ciastem i masą dodatków. Trudno pominąć buffalo wings, znane też jako hot wings, czyli skrzydełka z kurczaka przyrządzane w panierce z masła i chilli. W kuchni amerykańskiej dużą popularnością cieszy się też kanapka Reuben. Jej główne składniki to peklowana wołowina oraz ser szwajcarski. Zwykle dodaje się do niej surówkę z kiszonej kapusty oraz sos. Ta kanapka, tak jak hamburgery, doczekała się swoich różnych odmian. Zamiast mięsa można znaleźć w niej również rybę albo smażone jajka.

Jeżeli zastanawiasz się nad kultowymi słodkimi przekąskami, to z pewnością zaliczają się do nich donuty, czyli rodzaj pączków z dziurką. Nie można też pominąć american pancakes, czyli grubych naleśników, które tradycyjnie są podawane z syropem klonowym.

Corn dog – wersja hot doga na patyku

Corn dog jest rodzajem hot doga, ale tym razem parówka nie jest podawana w bułce, lecz na patyku. Smaży się ją na głębokim oleju w cieście z mąki kukurydzianej. To jedno z dań ulicznych, na które można się w Stanach Zjednoczonych najczęściej natknąć. Zobacz, jak je przygotować: https://uwielbiam.pl/przepis/corn-dog. Sprawdza się w przerwie podczas pracy, ale jest równie dobrym pomysłem na piknikową przekąskę. Nie wymaga używania sztućców. Właśnie wygoda spożywania corn doga sprawia, że jest on chętnie wybierany. Chociaż jest wyposażony w patyk, za który się go trzyma, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać go na talerzu, a wtedy możesz dodać również sałatkę. Corn dog najlepiej smakuje w towarzystwie sosów. Idealnym dodatkiem jest sos barbecue, ale wystarczy też musztarda i keczup. Jeżeli chcesz stworzyć pełne danie, dołącz do zestawu frytki albo pieczone ziemniaki.

S’mores – słodka przekąska znad ogniska

Mówiąc o amerykańskich przekąskach, często ma się na myśli te w wersji wytrawnej, ale również wielbiciele słodkości znajdą ciekawe propozycje dla siebie. Takim przykładem są S’mores: https://uwielbiam.pl/przepis/amerykanskie-s-mores. To propozycja, która stanowi częsty element spotkań przy ogniskach. Umila podróże i biwaki. Do jej przygotowania potrzebne są herbatniki, czekolada oraz pianki marshmallow. S’mores są uwielbiane przez dorosłych i dzieci ze względu na odrobinę chrupkości połączoną z rozpływającą się konsystencją upieczonych pianek oraz roztopionej czekolady. Pianki marshmallow opieka się na patyku nad ogniskiem lub nad dowolnym źródłem ognia. Wystarczy wyposażyć się w patyczki do szaszłyków, ponadziewać pianki i przytrzymać nad ogniem, aż zaczną się topić. Potem należy je włożyć pomiędzy herbatniki.

Print Friendly, PDF & Email