Dziwne i nietypowe potrawy z różnych krajów. Wziąłbyś to do ust?

Kuchnia to nie tylko sposób odżywiania, to także odzwierciedlenie kultury, historii i tradycji danego narodu. To, co dla jednych jest przysmakiem, dla innych może wydawać się obrzydliwe. Podróżując po świecie, możemy natknąć się na naprawdę zaskakujące dania, które z pewnością rozbudzą naszą ciekawość, a czasem również obrzydzenie.

Przyjrzyjmy się kilku nietypowym potrawom z różnych zakątków świata, które dla jednych są prawdziwymi przysmakami, a dla innych wyzwaniem. Czy odważyłbyś się je spróbować?

1. Balut – Filipiny

Balut to jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie budzących kontrowersje dań w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to gotowane jajko kacze, w którym znajduje się niemal rozwinięty embrion. Jajo jest gotowane, a następnie spożywane na ciepło, często z dodatkiem soli, octu lub chilli. Choć dla niektórych widok małego kaczątka może być zbyt drastyczny, dla Filipińczyków balut to przysmak, bogaty w białko i uważany za afrodyzjak.

2. Surströmming – Szwecja

Surströmming to jedno z najbardziej aromatycznych (delikatnie mówiąc) dań na świecie. Jest to fermentowany śledź bałtycki, który słynie z intensywnego, bardzo nieprzyjemnego zapachu. Ryba jest konserwowana w puszkach, w których proces fermentacji nadal trwa, co powoduje, że po ich otwarciu dochodzi do uwolnienia wyjątkowo silnej woni. Choć dla wielu osób sam zapach jest zbyt dużą przeszkodą, Szwedzi jedzą surströmming w połączeniu z ziemniakami, cebulą i chlebem. To prawdziwe wyzwanie dla śmiałków!

3. Sannakji – Korea Południowa

Sannakji to koreańska potrawa, która składa się z… żywych ośmiorniczek, a dokładniej ich jeszcze poruszających się macek. Są one krojone na małe kawałki i podawane na surowo, często z olejem sezamowym. Kluczową częścią tego doświadczenia jest to, że macki mogą się nadal poruszać na talerzu, a nawet… przyczepiać do podniebienia. Choć to danie może wywołać niepokój, Koreańczycy uważają sannakji za wyjątkowo świeży i smaczny przysmak.

4. Escamoles – Meksyk

Escamoles to tradycyjne danie z Meksyku, przygotowane z… larw mrówek. Larwy te zbiera się z korzeni agawy i smaży na maśle, aby uzyskać delikatną i lekko orzechową w smaku potrawę. Escamoles często podaje się z tortillami lub w tacos. Meksykanie nazywają je “kawiorem owadzim”, co świadczy o ich wysokim statusie kulinarnym w tamtejszej kuchni.

5. Fugu – Japonia

Fugu, czyli japońska ryba rozdymka, to jedno z najbardziej niebezpiecznych dań świata. Ryba ta zawiera silną toksynę, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowana. Dlatego tylko licencjonowani kucharze mogą serwować fugu w Japonii. Ryzyko sprawia, że ten przysmak jest wyjątkowo ekskluzywny, a smakosze, którzy odważą się spróbować, opowiadają o jego delikatnej konsystencji i subtelnym smaku.

6. Durian – Azja Południowo-Wschodnia

Durian to owoc znany zarówno ze swojego niezwykle intensywnego zapachu, jak i… zakazów w wielu miejscach publicznych w Azji. Dla niektórych jego zapach przypomina zgniłe mięso lub ścieki, dla innych to kuszący aromat. Durian ma kremową konsystencję i unikalny smak – dla jednych jest słodki i pyszny, dla innych nie do przełknięcia. W krajach takich jak Tajlandia czy Malezja jest jednak cenionym przysmakiem.

7. Świnka morska – Ameryka Południowa

Wiele osób zapewne zaskoczy fakt, że świnka morska, znana nam przede wszystkim jako udomowione zwierzątko, w niektórych kulturach jest traktowana jako przysmak. Szczególnie w regionach Ameryki Południowej, takich jak Peru, Boliwia czy Ekwador, mięso świnki morskiej (zwanej tam często cuy) jest powszechnie spożywane. Ma delikatny smak, porównywany czasem do królika.

 

Podróżując po świecie, można natknąć się na potrawy, które potrafią zadziwić nawet najbardziej otwartego smakosza. Dla jednych będą one odrażające, dla innych staną się kulinarną przygodą. Smaki, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwne lub nietypowe, często kryją w sobie długą tradycję i bogate dziedzictwo kulturowe. Jeśli lubisz egzotyczne podróże i nowe doznania smakowe sprawdź ofertę wakacji z ITAKĄ.

A ty, czy odważyłbyś się spróbować którejś z tych potraw? Może warto przełamać strach i otworzyć się na nowe, fascynujące doświadczenia kulinarne!