Gołąbki po meksykańsku to bardzo smaczna potrawa, można ją podać zarówno do obiadu, jak i na kolację czy lunch. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych gołąbków, gdyż robi się je o wiele szybciej i są mniej pracochłonne. A mnie osobiście o wiele bardziej smakują. Do obiadu zazwyczaj podaję gołąbki z ryżem i surówką, ale dobre też są również z chlebkiem. Podajemy je na ciepło, odgrzewane smakują równie dobrze.
Gołąbki po meksykańsku to takie kotleciki z kapusty i mięsa mielonego, z dodatkiem marchewki i kaszy manny. Jest wiele wariantów tej potrawy, można do środka dodać np. również ryż. Ja podaję przepis „odziedziczony” po mojej mamie. Od lat tak właśnie je przygotowujemy i w tej wersji najbardziej nam smakują. Gołąbki są zwarte i nie rozpadają się podczas duszenia.
Spotkałam się również takimi nazwami tej potrawy jak: gołąbki oszukane, gołąbki bez zawijania czy gołąbki odwrócone.
Składniki:
- 1 kg mięsa mielonego
- główka białej kapusty, małej wielkości
- duża marchew
- pół szklanki kaszy manny
- duża cebula
- 2 jajka
- sól, pieprz
Na sos:
- około 100 ml przecieru pomidorowego
- 2 szklanki wody
- 3 łyżki ketchupu
- sól, pieprz
Przygotowanie
Kapustę szatkujemy. Zasypujemy łyżeczką soli, ugniatamy ręką przez chwilę i odstawiamy na około pół godziny. Następnie kapustę dokładnie odciskamy z nadmiaru wody. Cebulę drobno siekamy, marchew ścieramy na tarce o średnich oczkach. Osobno mieszamy kaszę, mięso i jajka, następnie dodajemy kapustę, cebulę i marchew. Całość przyprawiamy i mieszamy dokładnie.
Na patelni rozgrzewamy olej. Z masy formujemy podłużne kule jak na kotlety mielone, lekko spłaszczamy i podsmażamy na oleju z dwóch stron na złoty kolor przez około 5-7 minut na każdej stronie.
Następnie do sporego garnka układamy kolejno, warstwa po warstwie zrumienione z obu stron gołąbki. Wszystkie składniki na sos mieszamy ze sobą i zalewamy nim gołąbki. Całość dusimy na małym ogniu przez około 45-60 minut.
Na 100% wypróbuję! Ekstra się zapowiada
Ciekawy przepis, alternatywa dla tradycyjnych gołąbków.
Czy to ma być przecier czy koncentrat pomidorowy ?
Koncentrat też może być.