Forszmak cysterski z kurczakiem, pieczarkami, papryką i parówkami to smaczne, aromatyczne i sycące danie przypominające gęstą zupę lub gulasz, które można podać na obiad dla całej rodziny. Nie mam pojęcia skąd wzięła się jego nazwa, gdyż przepis znalazłam w starym zeszycie mojej mamy z dopiskiem, że pochodzi z gazety Tele Tydzień, pewnie jeszcze z lat 90. Niemniej nazwa na tyle mnie zaintrygowała, że postanowiłam przygotować taki forszmak i się nie zawiodłam, gdyż wyszedł bardzo smaczny. Przygotowanie takiego dania jest bardzo proste, wystarczy wszystkie składniki po kolei obsmażyć na patelni, wrzucić do garnka i dusić około 20 minut.
Z czym podajemy forszmak cysterski?
Najlepiej smakuje z kawałkiem świeżego chleba z chrupiącą skórką lub bagietki. Jeśli jednak ugotujecie do niego ryż albo kaszę jęczmienną też będzie smacznie i wystarczy na więcej porcji.
Składniki na forszmak cysterski (około 4 porcje):
- 2 piersi z kurczaka
- 2 cebule
- 3 parówki drobiowe (najlepiej takie, które w składzie mają 100% mięsa)
- czerwona papryka
- 2 ogórki kiszone
- 200 g pieczarek
- 2 czerwone papryczki pepperoni
- 400 ml szklanki wody
- 80 g koncentratu pomidorowego
- łyżeczka musztardy
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Przygotowanie
Piersi z kurczaka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i oczyszczamy z tłuszczu i błon. Kroimy je w paski i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem. Obsmażamy przez 4-5 minut od czasu do czasu mieszając. Piersi przekładamy do średniej wielkości garnka, a na patelnię na której się smażyły, wrzucamy cebulę pokrojoną w piórka. Smażymy 2-3 minuty i dodajemy parówki pokrojone w paski. Całość smażymy, aż cebula nabierze lekko złotego koloru. Składniki przekładamy do garnka, a na patelni smażymy pieczarki pokrojone w plasterki. Kiedy z pieczarek odparuje woda, wrzucamy je do reszty podsmażonych składników i na patelnię dodajemy papryki pokrojone w paski, a po 2-3 minutach ogórki kiszone również pokrojone w paski. Po kilku minutach również te składniki wrzucamy do reszty. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy musztardę i koncentrat pomidorowy. Całość mieszamy i dusimy na wolnym ogniu około 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną natkę pietruszki i przyprawy do smaku.
Mniam!
Genialne danie:) Naprawdę bardzo bardzo dobre, a jak się ma jeszcze pod ręką jakiś smaczny chlebek, to w ogóle niebo w gębie:D