Ogórki kanapkowe w musztardzie do słoików na zimę to pyszne przetwory, które sprawdzą się nie tylko na kanapkę, ale również jako dodatek do obiadu, burgera, koreczków czy sałatki. Są chrupiące, nieco octowe, nieco słodkie, z lekkim posmakiem musztardy.
Do takich pikli najlepsze będą świeże, twarde i niezbyt duże ogórki, dlatego nie kupujcie pierwszych lepszych z marketu. Do zalewy możecie użyć dowolnej musztardy, ja polecam miodową, która dodaje więcej słodyczy, ale jeśli chcecie uzyskać ostrzejszy smak, może to być np. sarepska.
Składniki na ogórki kanapkowe w musztardzie (8 słoików po 0,5 l):
- 2 kg nieprzerośniętych ogórków gruntowych
- 1 litr wody (4 szklanki po 250 ml)
- 1 szklanka octu spirytusowego 10%
- 3 płaskie łyżki soli niejodowanej
- 1 i 1/3 szklanki cukru (280 g)
- słoiczek musztardy miodowej (180 ml)
- po łyżce liści laurowych, ziarna ziela angielskiego i gorczycy
Przygotowanie
Składniki na zalewę czyli wodę, ocet, cukier, sól i musztardę (opcjonalnie można jeszcze dodać dużą szczyptę kurkumy, aby uzyskać bardziej żółty kolor zalewy) przekładamy do garnka, mieszamy i podgrzewamy do momentu, aż będzie mocno gorąca, prawie wrząca. Odstawiamy do wystudzenia.
Ogórki myjemy dokładnie, odcinamy im końcówki i kroimy wzdłuż na dość cienkie plastry. Ogórki układamy ciasno w pozycji pionowej w wyparzonych wcześniej słoikach. Do każdego słoika wsypujemy po kilka ziaren ziela angielskiego, liście laurowe i gorczycę. Wlewamy zalewę (nie musi być całkowicie zimna) tak, aby całkowicie przykryć ogórki. Słoiki mocno zakręcamy i pasteryzujemy.
Pasteryzacja
W tradycyjny sposób w garnku, słoiki gotujemy około 4-5 minut. Ja jednak wolę pasteryzować ogórki „na sucho” czyli w piekarniku. Jest to prosty i szybki sposób.
Słoiki przekładam na blaszkę, tak by się nie stykały i wkładam do zimnego piekarnika. Nastawiam temperaturę na 120 C i pasteryzuję przez 20 minut w trybie góra-dół od momentu, kiedy piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę. Następnie wyłączam piekarnik, uchylam drzwiczki i pozostawiam do przestygnięcia. Kiedy słoiki będą chłodne, nakrętki dokręcam, aby na pewno nic z nich nie wyciekało i słoiki odwracam do góry dnem na około 12 h. Po tym czasie odkładam w chłodne miejsce.
Zobacz inne przepisy na przetwory z ogórków:
Ogórki w ketchupie – ogórki na zimę
Sałatka z ogórków w plastrach i cebuli – przetwory na zimę
Ogórki na ostro – ogórki do słoików z chili
Sałatka ogórkowa z curry – niezawodny przepis na ogórki do słoików
Ogórki w zalewie gyros – do słoików na zimę
Zostaw odpowiedź