Ciasto Śpiąca Królewna to wypiek, obok którego nie można przejść obojętnie. Kusi swoim wyglądem, a kiedy się je spróbuje, zachwyca smakiem. Składa się z trzech kremów: czekoladowego, malinowego i białego budyniowego oraz słodkiej bezy na wierzchu. Spód ciasta stanowią herbatniki, ale również możecie upiec cienki biszkopt.
Taki deser zrobi furorę na wszelkiego rodzaju przyjęciach czy kinderbalach, ale sprawdzi się również do kawy w leniwe niedzielne popołudnie z książką w ręku.
Składniki na ciasto Śpiąca Królewna
Krem czekoladowy:
- 500 ml mleka
- 2 żółtka
- 50 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (4 łyżki)
- 50 g mąki ziemniaczanej (2 łyżki)
- 200 g dowolnych czekoladek (czekolada, cukierki czekoladowe, praliny itp.)
- 100 g masła
Krem biały:
- 500 ml mleka
- 2 żółtka
- 50 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (4 łyżek)
- 50 g mąki ziemniaczanej (2 łyżki)
- 80 g cukru
- 100 g masła
Krem malinowy:
- 200 ml śmietany 30%
- około 300 ml musu malinowego (zmiksowanych malin)
- 2 opakowania galaretki malinowej
- 250 ml wody
Beza:
- 4 białka
- 200 g cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka octu winnego
- szczypta soli
Dodatkowo: 100 g herbatników
Przygotowanie
Krem czekoladowy i biały
Do 200 ml mleka wsyp mąkę pszenną i ziemniaczaną, oraz dodaj żółtka. Całość wymieszaj łyżką lub rózgą kuchenną, aż powstanie jednolity roztwór. Resztę mleka zagotuj razem z czekoladkami w garnku. Mieszaj od czasu do czasu, aż czekoladki się całkowicie rozpuszczą. Do wrzącego mleka cienką strużką zacznij wlewać zimne mleko z mąkami, cały czas mieszając np. rózgą kuchenną. Mleko mieszaj do momentu, kiedy powstanie gęsty budyń. Nakryj go folią aluminiową i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło przełóż do dużej miski i ucieraj przez chwilę robotem kuchennym, następnie, cały czas ucierając, dodawaj potem po łyżce zimnego budyniu. Miksuj do połączenia się składników.
Tak samo przygotuj krem biały, tylko mleko zagotuj z cukrem, zamiast rozpuszczać w nim czekoladki.
Beza
Do białek (powinny być w temperaturze pokojowej) dodaj szczyptę soli i ubijaj na najwyższych obrotach miksera. Gdy piana zacznie gęstnieć wsyp powoli cukier i miksuj do otrzymania sztywnej, lśniącej piany. Następnie zmniejsz obroty miksera i dodaj mąkę ziemniaczaną i ocet. Pianę rozsmaruj na blaszce od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Uformuj kształt o takich samych wymiarach, jak blaszka w której będziesz przygotowywać ciasto (moja ma wym. 24×24 cm). Blachę wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni i od razu zmniejsz temperaturę do 120 stopni. Bezę piecz około 1h 20 minut z termoobiegiem. Upieczoną bezę wyjmij z piekarnika i wystudź.
Krem malinowy
Galaretki wsyp do 250 ml gorącej wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw do wystudzenia. Zimną śmietanę ubijaj na najwyższych obrotach miksera na sztywno. Kiedy śmietana będzie ubita, zmniejsz obroty miksera i powoli wlewaj mus malinowy, a potem wystudzoną, ale jeszcze płynną galaretkę. Masę odstaw na około 15 minut do lodówki, aby zaczęła tężeć.
Złożenie ciasta
Na dnie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia ułóż herbatniki. Na nich rozsmaruj krem czekoladowy i wyrównaj całą powierzchnię. Następnie wylej lekko tężejący krem malinowy. Blaszkę włóż do lodówki na około 30 minut, aż krem całkowicie zastygnie. Wtedy rozsmaruj na nim biały krem, a na wierzchu ułóż bezę. Ciasto włóż do lodówki na kilka godzin, aby kremy całkowicie zastygły.
Zobacz inne przepisy na efektowne ciasta z dużą ilością kremu:
Ciasto Południowiec – kawowy bananowiec bez pieczenia
Najprostsza kremówka z bitą śmietaną
Karpatka Straciatella – prosty przepis na pyszne ciasto
Ciasto Kokosowy Chlejus z malinami – smakołyk z procentami
Domowe rafaello na krakersach
Zostaw odpowiedź