Drobiowo-wieprzowa kiełbasa bez wędzenia, którą suszymy w piekarniku jest bardzo smaczna i aromatyczna. Co prawda wymaga nieco pracy, ale smak własnoręcznie przygotowanej domowej wędliny jest tego wart.
Tak przygotowaną kiełbasę spożywamy najlepiej na zimno (nie nadaje się na grilla, gdyż zawiera sól peklową, więc nie można jej podgrzewać do temperatury wyższej niż 130 C) lub po podgrzaniu. Będzie świetnym dodatkiem do kanapek, sprawdzi się na desce wędlin podczas imprezy czy na gorąco z ketchupem czy musztardą.
Składniki na wieprzowo-drobiowa kiełbasa bez wędzenia:
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 1 kg mięsa z udźca indyka
- 1 kg boczku surowego
- 60 g soli peklowej
- 4 duże ząbki czosnku
- 100 ml zimnej wody
- łyżka majeranku
- pół łyżki czosnku niedźwiedziego
- pół łyżeczki pieprzu czarnego
- około 6 m jelita wieprzowego
Przygotowanie
Część chudego mięsa z łopatki i udźca zmiel na dużych oczkach maszynki do mięsa. Resztę mięsa z kawałkami tłuszczu oraz boczek zmiel na małych oczkach. Mięso przełóż do miski, dodaj sól peklową, pieprz, majeranek i czosnek niedźwiedzi. Całość dokładnie wymieszaj i odłóż do lodówki na około 48 godzin.
Po tym czasie jelita opłucz dokładnie z soli i włóż do naczynia z ciepłą wodą (około 30 C). Mocz je przynajmniej przez godzinę. Mięso wyjmij z lodówki i odstaw przynajmniej na 2 godziny w temperaturze pokojowej, aby się nieco ociepliło.
Do mięsa dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i wlej wodę. Mięso mieszaj ręcznie, zagniatając i przeciskając przez palce lub za pomocą robota z hakiem przez około 10 minut, aż zrobi się klejące.
Do maszynki do mięsa wkręć końcówkę masarską (bez nożyka i sitka), nałóż na nią jelita, tak aby jeden koniec jelita swobodnie zwisał na około 10 cm. Do napełnienia kiełbasy przydadzą się dwie osoby. Jedna powinna nakładać mięso do maszynki, a druga przytrzymywać jelita, pilnując, aby mięso było równomiernie nakładane.
Przy pierwszym uruchomieniu maszynki, wypuść najpierw powietrze, a dopiero potem, kiedy zacznie wychodzić mięso, zawiąż końcówkę jelita. Kiełbaski możesz tworzyć od razu przy nadziewaniu, zawijając jelito wokół własnej osi lub dopiero po skończeniu nadziewania.
Kiełbasy ułóż na blaszce od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia lub przywiąż sznurkiem do kratki piekarnika (jak na zdjęciu).
Kiełbasę wstaw do piekarnika nagrzanego do 80 C i susz przez około 4,5 godziny z termoobiegiem.
Zostaw odpowiedź