Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną

Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną
Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną

Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną z szynkowara pysznie smakuje na kanapkach, zwłaszcza ze świeżo upieczonym chlebem. Jest o wiele smaczniejsza od wędlin kupowanych w sklepach, a przed wszystkim zdrowsza, gdyż pozbawiona wszelkiego rodzaju chemii, którą lubią dorzucać producenci.

Składniki na wędlinę wieprzową z żurawiną:

  • 1, 2 kg łopatki wieprzowej
  • 100 g żurawiny suszonej
  • 120 ml wody
  • łyżeczka żelatyny
  • sól peklowa (u mnie było to 20 g; sprawdźcie na etykiecie, ile dany producent zaleca na 1 kg mięsa)
  • około pół łyżeczki pieprzu ziołowego, 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego, płaska łyżeczka suszonego tymianku

Przygotowanie

2/3 łopatki kroimy w kostkę o boku około 3 cm. Pokrojone w kostkę mięso lekko rozbijamy tłuczkiem. Resztę mielimy w maszynce do mięsa. Mięso (rozbite i mielone) i żurawinę przekładamy do jednej miski. Dodajemy około 70 ml wody (1/4 szklanki), sól peklową oraz przyprawy. Całość wyrabiamy ręką przez około 8-10 minut, aż mięso stanie się klejące. Mięso zawijamy w folię i odkładamy do lodówki na około 24 godziny. Po tym czasie dodajemy rozpuszczoną w 50 ml wody żelatynę i znowu wyrabiamy ręką kilka minut. Następnie do szynkowara wkładamy foliowy woreczek (przeznaczony do tego celu) i dociskając, napełniamy go mięsem. Woreczek zawijamy, tak aby w środku nie było powietrza i zamykamy szynkowar. Wkładamy go do lodówki na jakieś 3-4 godziny.

Po tym czasie szynkowar wkładamy do garnka z wodą o temperaturze 80 C. Poziom wody powinien być około 2 cm powyżej mięsa w szynkowarze. Wędlinę parzymy jakieś 2,5 godziny, pilnując, aby temperatura wody utrzymywała się cały czas na tym samym poziomie. Mięso będzie gotowe, kiedy w środku uzyska temperaturę 75 C, co można sprawdzić wbijając w otwór pokrywki szynkowara termometr.

Kiedy mięso uzyska pożądaną temperaturę, wyjmujemy szynkowar w wody i pozostawiamy do ostygnięcia (zostawiam go na noc). Następnie całkowicie wystudzony szynkowar wkładamy do lodówki na jakieś 6-7 godzin. Dopiero wtedy możemy go otworzyć i cieszyć się pyszną wędliną.

Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną
Domowa wędlina wieprzowa z żurawiną

Zobacz inne przepisy na domową wędlinę:

Domowa Wędlina Czosnkowa Na Kanapki

Wędlina Drobiowa Z Suszonymi Pomidorami

Pyszna, Chuda Wędlina Z Piersi Kurczaka

Szynka Pieczona

Pieczony Boczek Na Ostro

Print Friendly, PDF & Email