Pieczone pierogi ruskie z ciasta drożdżowego to sprawdzony przepis na pyszne danie, które sprawdzi się jako przekąska, lunch do pracy czy nawet na obiad. Są smaczne zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można je podać bez żadnych dodatków, ale ja nie byłabym sobą, gdybym nie zaserwowała ich z kubkiem czerwonego barszczu.
Pierogi w takim zestawieniu robiłam pierwszy raz – tzn. nie raz robiłam i pierogi ruskie i paszteciki z ciasta drożdżowego, ale razem jeszcze nigdy. W trakcie pieczenia niektóre pierogi mi pękły i farsz delikatnie wyciekł, nie jest to jednak coś, co by popsuło ogólny efekt. Zastanawiam się jednak czym to mogło być spowodowane. Macie jakiś pomysł?
Składniki na pieczone pierogi ruskie (około 60 sztuk):
- 750 g mąki pszennej typ 500
- 1,5 opakowania suchych drożdży (12 g) lub 50 g świeżych drożdży
- 450 ml mleka
- 100 ml oleju (niecałe pół szklanki)
- jajko
- 1/2 łyżeczki cukru
- łyżeczka soli
Farsz:
- 1 kg ziemniaków
- 500 g twarogu półtłustego
- duża cebula
- sól, pieprz
Dodatkowo: jajko do posmarowania
Przygotowanie
Świeże drożdże rozkruszamy do miseczki, dodajemy łyżkę mąki i cukier, oraz około 1/3 szklanki ciepłego (ale nie gorącego) mleka. Zaczyn dokładnie mieszamy i odstawiamy (najlepiej w ciepłe miejsce) na około 15 minut, aż drożdże zaczną „pracować”. Jeśli mamy suche drożdże pomijamy ten krok.
Mąkę wsypujemy do dużej miski, dodajemy sól, suche drożdże lub wyrośnięty zaczyn z drożdży. Do mąki wlewamy resztę ciepłego mleka i olej. Wbijamy jajko. Ciasto wyrabiamy, aż będzie gładkie i elastyczne ręcznie lub za pomocą robota z hakiem. Pozostawiamy je w misce do wyrośnięcia na około godzinę. Przykrywamy ściereczką (zimą ciasto najlepiej umieścić koło grzejnika).
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle na złoty kolor. Ziemniaki, twaróg i cebulę mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy pieprz i sól do smaku. Całość wyrabiamy ręką przez chwilę na gładką masę.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładamy na stolnicę, podsypujemy mąką i jeszcze raz przez chwilę wyrabiamy. Ciasto dzielimy na trzy części. Każdy kawałek rozwałkujemy na placek grubości około 0,5 cm. Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolicy, podsypujemy je mąką. Szklanką wycinamy krążki. Na środek każdego nakładamy po około łyżeczce farszu i dokładnie zlepiamy brzegi. Ja dociskam je jeszcze ząbkami widelca, powstanie dzięki temu ładny wzorek.
Pierogi układamy w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy na około 20 minut, aby nieco podrosły. Po tym czasie smarujemy je roztrzepanym jajkiem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy w trybie góra-dół przez 25 minut.
Zobacz inne przepisy na dania z farszem jak na pierogi ruskie:
Kopytka ruskie – delikatne i mięciutkie
Kotlety ruskie – przepis na tani obiad
Kluski ruskie – pyszny domowy obiad
Naleśniki ruskie z serem żółtym
Pierogi ruskie – tradycyjny, domowy przepis
Zostaw odpowiedź