Ciasto Królowa Bona to wyjątkowy wypiek, który swoim wyglądem i smakiem skusi każdego. Sprawdzi się idealnie na wszelkiego rodzaju rodzinne uroczystości czy jako niedzielny deser. Składa się z kakaowego biszkoptu, masy z gotowanego sera i frużeliny jagodowej. Wymaga nieco czasu i cierpliwości, ale efekt końcowy jest tego wart.
Jak przygotować ciasto Królowa Bona?
Najpierw należy upiec biszkopt. Kiedy będzie ostudzony, trzeba przekroić je na dwa równe blaty. Następnie w rondelku gotujemy owoce i przygotowujemy z nich frużelinę, a w garnku obok gotujemy masę serową. Kiedy wszystko będzie gotowe, pozostaje tylko złożyć ciasto i przygotować polewę czekoladową.
Składniki na ciasto Królowa Bona:
Biszkopt:
- 5 jajek rozmiar L
- 130 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (szklanka)
- 2 łyżki kakao
- 150 g cukru (3/4 szklanki)
- łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa:
-
- 200 g masła
- 150 g cukru (3/4 szklanki)
- 200 ml mleka
- 1 kg zmielonego trzykrotnie twarogu (może też być z wiaderka)
- 3 jajka rozmiar L
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (takie na 0,5 l mleka)
- płaska łyżka mąki ziemniaczanej
Frużelina jagodowa:
- 200 g jagód lub borówek mrożonych/świeżych
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- łyżka cukru
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 2-3 łyżki zimnej wody
Polewa czekoladowa:
- 100 g czekolady (dałam z kawałkami orzechów)
- 4-5 łyżek mleka
- 3 łyżki płatków migdałów
Dodatkowo: około 100 g herbatników kakaowych
Przygotowanie
Rozpoczynamy od przygotowania biszkoptu. Jajka (wyjęte wcześniej z lodówki, aby były w temperaturze pokojowej) wbijamy do miski i ubijamy na wysokich obrotach miksera na jasną i puszystą masę przez około 8-10 minut. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Następnie, cały czas ubijając na mniejszych obrotach, dodajemy przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Masę wylewamy na blaszkę (moja ma wymiary 24×24 cm), której dno wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy około 25 minut (do suchego patyczka) w trybie góra-dół. Przez pół godziny ciasto studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie wyjmujemy je, przekładamy na deskę do krojenia i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Ciasto przekrawamy na dwa równe blaty.
Przygotowujemy masę serową. Budynie wsypujemy do mleka i mieszamy, aż się rozpuszczą. W garnku rozpuszczamy masło. Kiedy masło się roztopi, dodajemy ser i jajka. Energicznie mieszamy rózgą, do połączenia się składników. Gotujemy na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż masa będzie bardzo gorąca, ale jeszcze nie będzie wrzeć. Wlewamy wtedy powoli budynie z mlekiem i cały czas mieszamy, aż masa nabierze konsystencji budyniu i będzie widać lekkie bulgotanie.
Przygotowujemy frużelinę. Owoce umieszczamy w rondelku, dodajemy cukier i sok z cytryny. Podgrzewamy na małym ogniu. Gdy jagody puszczą sok i częściowo się rozpadną, dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy i gotujemy, aż frużelina zgęstnieje. Gotowa frużelina jagodowa będzie mieć konsystencję kisielu.
Na spodni blat ostudzonego biszkoptu wylewamy połowę gorącej masy serowej. Na niej układamy herbatniki. Następnie rozsmarowujemy równomiernie frużelinę jagodową i układamy drugą warstwę herbatników. Na nie wylewamy drugą połowę masy serowej i nakrywamy wierzchnim blatem biszkoptu.
W rondelku rozpuszczamy czekoladę z mlekiem i gorącą polewę wylewamy na wierzch biszkoptu. Polewę rozsmarowujemy po całej powierzchni. Posypujemy płatkami migdałów. Ciasto pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia, a następnie wkładamy na godzinę do lodówki.
Zobacz inne przepisy na efektowne ciasta:
Ciasto Czekoladowy Gagatek – wyjątkowy wypiek na każdą okazję
Pianka na biszkopcie – pyszne ciasto piankowe z galaretką
Murzynek przełożony bitą śmietaną
Obłędny bananowiec na biszkopcie
Ciasto Rubinowa Przystań – pyszny przekładaniec z dodatkiem wiśni
Zostaw odpowiedź