Dwutygodniowa surówka z młodej kapusty, marchewki i koperku w smaku nie ma sobie równych. Z podanych składników przygotowujemy jej większą ilość (około 3 słoiki po 0,75 l), ale można ją trzymać w lodówce przez ponad dwa tygodnie, więc sięgamy po nią kiedy tylko mamy ochotę. Sprawdzi się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i do mięs z grilla czy kanapek lub burgerów.
Jak przygotować dwutygodniową surówkę z młodej kapusty?
Najpierw szatkujemy warzywa, mieszamy je ze sobą i zasypujemy solą. Odkładamy je na godzinę, następnie wlewamy zalewę, przekładamy do słoików i gotowe. Jeśli mamy elektryczną krajalnicę do warzyw, przygotowanie będzie bardzo szybkie i bezproblemowe. Ręczne pokrojenie i starcie warzyw zajmie trochę więcej czasu, ale za to smak surówki wynagrodzi odrobinę trudu.
Składniki na dwutygodniową surówkę z młodej kapusty:
- 2 główki młodej kapusty (1,5 kg)
- 2 marchewki (300 g)
- 1 duża cebula
- pęczek koperku
- 1,5 łyżki soli
Zalewa:
- 150 ml oleju rzepakowego
- 100 ml octu spirytusowego 10%
- 6 łyżek cukru (80 g)
Przygotowanie
Główkom kapusty odrywamy twarde wierzchnie liście, przekrawamy ją na cztery części i szatkujemy nożem albo za pomocą krajalnicy do warzyw. Marchewki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Cebulę kroimy w drobną kostkę, koperek siekamy. Wszystkie składniki przekładamy do jednej dużej miski, zasypujemy solą i mieszamy ręką, lekko ugniatając. Wymieszaną surówkę odkładamy do godzinę.
Wszystkie składniki zalewy, czyli cukier, olej i ocet wkładamy do garnka i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Odstawiamy do przestygnięcia.
Zalewę wlewamy do warzyw i mieszamy. Surówkę przekładamy do słoików i odkładamy do lodówki. Można ją podawać na drugi dzień po przygotowaniu.
Pewnie ocet jabłkowy zmieni smak, tak tylko pytam, bo go naprodukowałam że swoich niepryskanych jabłek.
Tak, zmieni smak. Ale jeśli go Pani lubi, można go dodać. Albo wymieszać ze zwykłym octem.
Czy można surówkę pasteryzować?
Tak, można