Bezsernik z kruszonką, inaczej sernik bez sera to pyszny domowy wypiek, który w smaku jest bardzo zbliżony do swojego pierwowzoru. Będzie świetnie smakował jako popołudniowy deser do filiżanki kawy czy herbaty. Robi się go dość szybko i nie powinien sprawić większych trudności.
Bardzo lubię jego lekką, puszystą konsystencję i kremowy smak. To pyszne i łatwe w przygotowaniu ciasto, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom słodkich deserów. Sernik bez sera jest idealną alternatywą dla tradycyjnego sernika, szczególnie dla osób, które szukają lżejszego i mniej kalorycznego deseru.
Składniki na bezsernik z kruszonką:
Spód:
- 180 g jasnych herbatników
- 100g masła
Masa serowa:
- 1400 g jogurtu naturalnego gęstego
- pół szklanki oleju (110 ml)
- 5 jajek rozmiar L
- 3 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na pół litra mleka)
- szklanka cukru (200 g)
- łyżeczka aromatu waniliowego
Kruszonka:
- 90 g mąki pszennej (2/3 szklanki)
- 50 g masła (miękkiego)
- 50 g cukru (4 łyżki)
Przygotowanie
Spód
Masło rozpuść w rondelku na niewielkim ogniu. Herbatniki rozkrusz np. w rozdrabniaczu do blendera. Herbatniki przełóż do miski, wlej masło (może być ciepłe) i składniki wymieszaj dokładnie ze sobą. Tak przygotowany spód wyłóż na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia (moja ma wymiary 28×23cm). Wyrównaj i dociśnij łyżką, aby był wszędzie tej samej wysokości.
Blaszkę ze spodem włóż do lodówki na około 20 minut.
Masa serowa
W tym czasie można przygotować masę serową. Jogurt i jajka powinny mieć temperaturę pokojową. Jajka ucieraj z cukrem na jasną i puszystą masę na najwyższych obrotach robota kuchennego. Następnie, cały czas miksując na nieco mniejszych obrotach, dodawaj po łyżce jogurtu. Potem wlej powoli olej i wsyp proszki budyniowe.
Masę wylej na blaszkę ze spodem z herbatników.
Kruszonka
Wszystkie składniki na kruszonkę przełóż do miski. Ręką mieszaj je i rozcieraj, aż powstaną niezbyt duże grudki. Kruszonką posyp wierzch ciasta.
Pieczenie
Bezsernik włóż do piekarnika nagrzanego do 170 C i piecz przez godzinę i 20 min w trybie góra-dół. Następnie wyłącz piekarnik i zostaw w nim ciasto na około pół godziny. Po tym czasie uchyl drzwiczki i pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Zobacz inne przepisy na serniki:
Ciasto Kapryśnica – sernik gotowany z bitą śmietaną
Sernik bez użycia miksera. Prosty przepis, który zawsze wychodzi
Puszysty sernik na herbatnikach – prosty i szybki przepis
Sernik Oszukaniec z jogurtu greckiego
Tęczowy sernik na zimno – super lekki (175 kcal)
Zostaw odpowiedź