Babciny gulasz z fasolą to potrawa, która smakuje każdemu. Jest sycący, pożywny i rozgrzewający. Smakuje jeszcze lepiej odgrzany, więc możesz przygotować go wcześniej i cieszyć się nim przez kilka dni. Gulasz można podać z różnymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, kasza, ryż, makaron czy chrupiące pieczywo.
Składniki na babciny gulasz z fasolą:
- 1 kg mięsa wieprzowego np. z łopatki
- 500 g fasoli Piękny Jaś
- 2 duże cebule
- 250 g grzybów leśnych (można zastąpić pieczarkami)
- 1 marchew
- szklanka passaty pomidorowej
- 1,5 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego
- sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, papryka ostra, czosnek suszony, lubczyk
- olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie
Fasolę przełóż do dużej miski i zalej zimną wodą, tak aby wody było 3 razy więcej niż fasoli. Odstaw na około 8-12 godzin. Po tym czasie fasolę odcedź, przełóż do garnka, zalej świeżą wodą, i dodaj pół łyżeczki soli. Gotuj na wolnym ogniu do miękkości, czyli około półtora godziny. W trakcie gotowania, najlepiej sprawdzić po godzinie, czy fasola jest już gotowa. Fasolę odcedź na sicie.
Mięso pokrój w kostkę i wrzuć na patelnię z rozgrzaną cienką warstwą oleju. Smaż przez 4-5 minut, następnie dodaj cebulę pokrojoną w kostkę. Kiedy cebula zacznie się szklić, a mięso straci różowy kolor, na patelnię wlej bulion. Całość nakryj pokrywką i duś na wolnym ogniu około godzinę, aż mięso będzie miękkie. Jeśli w międzyczasie cały płyn odparuje, dolej jeszcze trochę.
Grzyby oczyść i pokrój w kostkę (możesz również użyć grzybów mrożonych). Przełóż do garnka i gotuj w osolonej wodzie przez 2-3 minuty. Następnie odcedź je i dodaj do mięsa. Dodaj również marchew pokrojoną w plasterki. Wlej passatę pomidorową. Całość duś jeszcze około 10 minut.
Na koniec dodaj ugotowaną fasolę i przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj ze sobą i duś jeszcze kilka minut.
Zostaw odpowiedź