Ciasto Seromakowiec to wyjątkowo udane połączenie makowca i sernika. Z tego sprawdzonego przepisu wychodzi bardzo smaczne, aksamitne, lekkie i puszyste. Będzie się świetnie prezentować na świątecznym stole.
Składniki na Seromakowiec (blaszka 28×23 cm):
Masa serowa:
- 1 kg twarogu tłustego lub półtłustego trzykrotnie mielonego (może być też z wiaderka)
- 150 g cukru (drobny do wypieków)
- 100 g masła
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Masa makowa:
- 250 g maku suchego
- 150 g cukru
- 100 g masła
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka olejku migdałowego
Polewa:
- 180 ml śmietany 30%
- tabliczka gorzkiej czekolady
- 50 g migdałów w płatkach
Przygotowanie
Białka oddzielamy od żółtek. Wszystkie białka ubijamy na sztywną pianę. 100 g masła rozpuszczamy w rondelku.
Mak zalewamy gorącą wodą lekko ponad powierzchnię i zostawiamy do wystudzenia. Odsączamy za pomocą gazy albo ściereczki i mielimy dwukrotnie w maszynce. Następnie dodajemy roztopione masło, żółtka, cukier, aromat i mąkę ziemniaczaną. Mieszamy za pomocą miksera. Do jednolitej masy dodajemy połowę piany z białek i delikatnie mieszamy.
Przygotowujemy masę serową: masło ucieramy na puch, dodajemy cukier i żółtka wciąż ucierając. Następnie, nadal ucierając, dodajemy mąkę ziemniaczaną i po łyżce sera. Kiedy powstanie gładka masa, dodajemy połowę piany z białek i ostrożnie mieszamy łyżką.
Na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia łyżką wykładamy na przemian masę makową i serową. Drugi rząd również układamy na przemian: tam, gdzie był ser kładziemy łyżkę maku i na odwrót.
Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 C i pieczemy przez około 45 minut (do suchego patyczka). Następnie uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawiamy w nim ciasto na 20 minut. W tym czasie lekko opadnie, ale nie przejmujemy się tym 😉 Seromakowca wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Przygotowujemy polewę: śmietanę i podzieloną na kostki czekoladę przekładamy do rondelka i podgrzewamy od czasu do czasu mieszając, aż zacznie wrzeć. Polewę pozostawiamy na jakieś 5 minut, aby lekko przestygła i wylewamy na wystudzone ciasto. Wierzch seromakowca posypujemy uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów. Kiedy polewa ostygnie, ciasto wkładamy do lodówki. Po jakiś 12 godzinach ciasto staje się sztywne i daje się z łatwością dzielić na kawałki.
Czy mogę dodać mak mielony
Oczywiście, niemielony mak i tak trzeba zmielić do tego ciasta 😉
Czy może być mak z puszki? Jeśli jest z puszki dajemy do masy makowej resztę składników?
Może być gotowa masa makowa, ale nie dodajemy wtedy cukru.