Dwutygodniowa surówka z ogórków na szybko to bardzo prosty przepis na pyszną słodko-kwaśną surówkę z ogórków z lekko ostrą nutą. Lubię robić ją w sezonie letnim, gdyż jest również świetnym sposobem na wykorzystanie przerośniętych ogórków, które nie nadają się do kiszenia. Taka surówka będzie świetnym dodatkiem do obiadu, mięs z grilla czy burgerów.
Składniki na dwutygodniową surówkę z ogórków na szybko (3 słoiki o pojemności 0,75 litra):
- 1 kg ogórków gruntowych
- 2 duże cebule
- 2 łyżki soli
Zalewa:
- 150 ml ml oleju (2/3 szklanki)
- 120 ml octu 10% (pół szklanki)
- 100 g cukru (pół szklanki)
- łyżeczka ostrej papryki w proszku (można pominąć, jeśli wolicie wersję łagodną)
Przygotowanie
Ogórki myjemy dokładnie i kroimy w cienkie plasterki. Cebule obieramy i kroimy w piórka. Oba składniki przekładamy do jednej miski i zasypujemy dwoma łyżkami soli. Mieszamy je dokładnie ze sobą, lekko ugniatając ręką. Odstawiamy na godzinę.
Olej, ocet, cukier i ostrą paprykę przekładamy do garnka i podgrzewamy do momentu, aż cukier się rozpuści. Ogórki zalewamy tak powstałą zalewą i mieszamy. Surówkę przekładamy do słoików (lub nie, równie dobrze można ją trzymać w misce) i odstawiamy do lodówki. Jest gotowa do spożycia po około 12 godzinach i można ją przechowywać w lodówce około dwa tygodnie.
Surówkę można również pasteryzować od razu po przygotowaniu, aby zachować ją na dłużej. Można ją wtedy zrobić z podwójnej porcji. Polecam sposób „na sucho”, czyli w piekarniku. Słoiki przekładamy na blaszkę, tak by nie stykały się ze sobą i wkładamy do zimnego piekarnika. Nastawiamy temperaturę na 120 C i pasteryzujemy przez 35 minut od momentu, kiedy piekarnik osiągnie ustawioną temperaturę. Następnie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy do przestygnięcia. Kiedy będą chłodne, nakrętki dokręcamy, aby na pewno nic z nich nie wyciekało i słoiki odwracamy do góry dnem na około 12 h.
A może być cytryna zamiast octu????
Nie wydaje mi się, żeby to był dobry pomysł.
Jaka to szybką surówka skoro trzeba na jeden produkt czekać 2 tygodnie
Na przyszłość proponuję najpierw przeczytać przepis ze zrozumieniem, a potem coś pisać 😉
Witam. Zalewamy gorącą zalewą czy lepiej poczekać aż ostygnie? Jestem w trakcie robienia:-)
Lepiej poczekać około pół godziny aż ostygnie, ale nie musi być całkowicie chłodna.
O ile rozumiem – nie odlewamy wody spod ogórków (po posoleniu), ale nie dodajemy wody do zalewy?
Tak.
Bardzo dobra sałatka! Polecam. Znika szybko, warto zrobić większą ilość.
Przepis ten nurtował mnie od dawna ale pamiętam go z czasów dzieciństwa gdzie robili te salatki na a duża skale i nie bardzo mi to smakowało. Ale zrobiłam.. trochę zmodyfikował, dodałam bardzo dużo suszonego koperku i odrobinę gorczycy i trochę czosnku a zamiast octu spirytusowego dodałam z. Białego wina i wszystko w mniejszej ilości, nie czekałam też godziny aż ogórki zmiękną i zalalam gorąca zalewa. No cóż… Jeden słoik nie doczekał nawet pasteryzacji… Polecam