Ciasto Skarb Ali Baby na krakersach, z kremem kajmakowym, galaretką i prażonym sezamem to smakołyk, od którego nie można się oderwać. Ciasto również pięknie prezentuje się na stole i można je przygotować na święta czy rodzinne uroczystości. Goście z pewnością będą zachwyceni.
Ponieważ jest to ciasto bez pieczenia, nie trzeba się martwić, że ciasto może nie wyrosnąć czy zrobić się zakalec. Dodatkowo zaoszczędzamy również trochę czasu.
Składniki na ciasto Skarb Ali Baby:
Krem kajmakowy:
- 1 l mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (po około 40 g każdy)
- 1 czubata łyżka mąki pszennej (30 g)
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej (30 g)
- 2/3 puszki kajmaku (dałam około 260 g kajmaku o smaku kukułkowym)
- 200 g masła
Ponadto:
- około 350 g krakersów
- 1/3 puszki kajmaku
- opakowanie galaretki porzeczkowej (takie na pół litra płynu, około 70 g)
- 200 ml wody
- mały słoik dżemu porzeczkowego (250 g)
- 150 g sezamu
- 3 łyżki cukru
Przygotowanie
Rozpoczynamy od przygotowania kremu kajmakowego. Około 800 ml mleka zagotowujemy. Resztę mleka mieszamy (najlepiej trzepaczką) z mąkami i proszkiem budyniowym. Gotową mieszankę wlewamy do gotującego się mleka. Całość energicznie mieszamy do czasu, aż budyń się zagotuje i zgęstnieje. Gorący budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wystudzenia.
Masło, które powinno być w temperaturze pokojowej, ucieramy mikserem, aż stanie się puszyste. Do masła dodajemy po kilka łyżek zimnego budyniu i kajmaku, cały czas ucierając do powstania jednolitej masy.
W międzyczasie galaretkę rozpuszczamy w 200 ml wody i pozostawiamy do wystudzenia. Kiedy galaretka zacznie tężeć, mieszamy ją z dżemem porzeczkowym.
Sezam prażymy z 3 łyżkami cukru na suchej patelni, aż cukier zacznie się topić, a sezam nabierze lekko brązowego koloru. W czasie prażenia mieszamy go dość często, uważając, aby się nie przypalił. Odstawiamy do wystudzenia
Blaszkę (moja ma wymiary 24×24 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Na jej dnie układamy krakersy, na nich rozsmarowujemy połowę kremu kajmakowego. Następnie układamy krakersy, wylewamy półpłynną galaretkę i znowu krakersy i resztę kremu kajmakowego. Na koniec ostatnia warstwa krakersów, na której rozsmarowujemy resztę kajmaku. Wierzch posypujemy sezamem. Ciasto odkładamy do lodówki na kilka godzin, aby stężało.
Zobacz inne przepisy na ciasta bez pieczenia:
Ciasto Pociecha Proboszcza – prosty przysmak bez pieczenia
Słodka Karolinka – ciasto bez pieczenia
Ciasto Słodki Amant – herbatnikowiec bez pieczenia
Krakersiak z orzechami – ciasto bez pieczenia
Ciasto Stefanka Cappuccino bez pieczenia
Wygląda przepysznie, Ali Baba znał się na skarbach 😉
Galaretkę rozpuszczamy w 200 ml czy 250 ml wody?
W zasadzie nie ma większej różnicy. Przyjmijmy, że w 200 😉