Ciasto Czekoladowy Gagatek jest bardzo smacznym i efektownym wypiekiem, który świetnie sprawdzi się na każdej większej czy mniejszej rodzinnej uroczystości. Składa się z biszkoptu kakaowego, biszkoptu kokosowego i kremu budyniowego z kajmakiem czekoladowym. Z pewnością zachwyci waszych domowników i gości.
Jak przygotować ciasto Czekoladowy Gagatek?
Dla początkujących ciasto może wydawać się trudne i skomplikowane, ale postępując zgodnie z przepisem wszystko powinno wyjść jak należy. W zasadzie wystarczy tylko upiec dwa biszkopty i przygotować masę budyniową, a następnie wszystko razem poskładać. Nie jest to jednak szybkie ciasto, sam budyń studzi się kilka godzin, dlatego najlepiej przygotować je dzień przed planowanym podaniem i przechować w lodówce.
Składniki na ciasto Czekoladowy Gagatek:
Biszkopt kakaowy:
- 4 jajka rozmiar L
- 120 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (niepełna szklanka)
- 100 g cukru (pół szklanki)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Biszkopt kokosowy:
- 2 jajka rozmiar L
- 100 g wiórków kokosowych (szklanka)
- 50 g cukru (4 łyżki)
- łyżka mąki ziemniaczanej
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Krem czekoladowy:
- 1 l mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru (takie na 0,5 l mleka każde)
- czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- 200 g masła
- 400 g kajmaku o smaku czekoladowym
Ponadto:
- 4 łyżki dżemu wiśniowego lub porzeczkowego
- 120 g okrągłych biszkoptów
- 100 g czekolady gorzkiej
- 4-5 łyżek mleka lub śmietanki 30%
- pół szklanki kawy do nasączenia ciasta
Przygotowanie
Krem
Rozpoczynamy od ugotowania budyniu na krem czekoladowy. W garnku zagotowujemy 800 ml mleka. W pozostałych 200 ml rozpuszczamy proszek budyniowy i mąkę ziemniaczaną. Mieszankę wlewamy powoli do wrzącego mleka i mieszamy energicznie rózgą kuchenną. Kiedy masa zgęstnieje, garnek zdejmujemy z ognia, budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło przekładamy do miski i miksujemy przez chwilę. Następnie dodajemy kajmak, a także po łyżce zimnego budyniu, cały czas ucierając do powstania jednolitej masy. Krem jest gotowy.
Biszkopty
W czasie studzenia się budyniu przygotowujemy biszkopt kakaowy. Jajka (wyjęte wcześniej z lodówki, aby były w temperaturze pokojowej) wbijamy do miski i ubijamy na wysokich obrotach miksera na jasną i puszystą masę przez około 8-10 minut. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Następnie, cały czas ubijając na mniejszych obrotach, dodajemy przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Masę wylewamy na blaszkę (moja ma wymiary 24×24 cm), której dno wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy około 25 minut (do suchego patyczka) w trybie góra-dół. Przez pół godziny ciasto studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie wyjmujemy je, przekładamy na deskę do krojenia i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Ciasto przekrawamy na dwa równe blaty.
Przygotowujemy biszkopt kokosowy. Jajka ubijamy na jasną i puszystą masę na wysokich obrotach miksera. Pod koniec ubijania dodajemy cukier. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy mąkę ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i wiórki kokosowe. Masę wylewamy na blaszkę, której dno wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 C. Pieczemy w trybie góra-dół przez 25 minut. Ciasto wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do wystudzenia.
Złożenie ciasta
Przystępujemy do składania ciasta. Spodni blat biszkoptu nasączamy kawą. Na nim rozsmarowujemy 1/3 kremu czekoladowego. Biszkopt kokosowy smarujemy z jednej strony 2 łyżkami dżemu i tą posmarowaną stroną kładziemy na kremie. Wierzchnią część biszkoptu również smarujemy dżemem. Rozsmarowujemy 1/3 kremu czekoladowego. Nakrywamy drugim blatem biszkoptu kakaowego nasączonym kawą. Rozsmarowujemy ostatnią część kremu czekoladowego. Na wierzchu układamy biszkopty. W rondelku rozpuszczamy czekoladę z mlekiem i mieszamy do powstania jednolitej polewy. Studzimy przez 10 minut, następnie wylewamy łyżką na wierzch biszkoptów, tworząc zygzaki.
Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby masy zastygły. Najlepiej smakuje przynajmniej jeden dzień po przygotowaniu.
Zobacz inne przepisy na efektowne ciasta:
Ciasto Słomiana Wdowa – wyjątkowy biszkopt z musem brzoskwiniowym
Murzynek przełożony bitą śmietaną
Ciasto Ochoczy Kusiciel – biszkopt z pysznym kremem i słonecznikiem
Jabłecznik na biszkopcie z bitą śmietaną
Ciasto Przysmak Sułtana z masą truflową – pyszne i efektowne
Zostaw odpowiedź