Pierogi swojskie z farszem składającym się z ziemniaków, kiełbasy, wędzonego twarogu i cebuli są pyszne, aromatycznie i bardzo wciągające. Wszyscy zajadają się nimi ze smakiem. Można podać je od razu po ugotowaniu, okraszone cebulą lub skwarkami albo z kleksem śmietany. Są również pyszne odsmażone na patelni, z chrupiącą zarumienioną skórką. Ruskie się przy nich chowają!
Jak to z pierogami bywa, roboty jest przy nich dość sporo, ale z podanych składników wychodzi ich 60-70, a do tego są bardzo sycące, więc po ugotowaniu i ostudzeniu można je zamrozić. Potem wystarczy tylko odgrzać je na parze czy odsmażyć i będą smakować jak świeże.
Składniki na pierogi swojskie z kiełbasą i ziemniakami (około 65 sztuk):
Ciasto:
- 550 g mąki pszennej (typ 450)
- 350 ml gorącej wody
- łyżka oleju
- płaska łyżeczka soli
Farsz:
- 800 g ziemniaków
- 300 g twarogu wędzonego
- 300 g cebuli (2 większe sztuki)
- 300 g suchej kiełbasy np. myśliwska
- sól, pieprz
- około 3 łyżki masła
Przygotowanie
Farsz
Ziemniaki obierz, umyj i gotuj w osolonej wodzie do miękkości, mogą się nawet lekko rozsypywać. Odcedź je i pozostaw do przestygnięcia. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na maśle na złoty kolor. Cebulę odstaw i na tej samej patelni smaż przez 3-4 minuty pokrojoną w drobną kostkę kiełbasę. Ziemniaki, twaróg wędzony i cebulę zmiel w maszynce do mięsa na małych oczkach. Dodaj kiełbasę, pieprz i sól do smaku. Całość wyrabiaj ręką przez chwilę na jednolitą masę.
Ciasto
Do mąki dodaj sól i olej, oraz wlej mocno ciepłą (ale nie wrzątek) wodę. Ręką, albo za pomocą robota z hakiem wyrób gładkie ciasto. Następnie zawiń je w folię i odstaw na 20 minut.
Przygotowanie pierogów
Ciasto podziel na dwie części. Każdy kawałek rozwałkuj na cienki placek. Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolicy, podsypuj je delikatnie mąką. Szklanką (moja ma średnicę 8 cm) wycinaj krążki. Na środek każdego nakładaj po sporej łyżeczce farszu i dokładnie zlepiaj brzegi. Ja dociskam je jeszcze ząbkami widelca, powstanie dzięki temu ładny wzorek i mam pewność, że pierogi nie rozkleją się w czasie gotowania. Gotowe pierogi układaj na desce czy talerzu posypanym mąką.
Do dużego np. pięciolitrowego garnka nalej wody do 2/3 wysokości, wsyp łyżeczkę soli i doprowadź ją do wrzenia. Zmniejsz palnik na małą moc, aby woda tylko lekko bulgotała. Pierogi wkładaj partiami po 10-15 do wody. Gotuj je 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyławiaj je łyżką cedzakową.
Zobacz inne przepisy na pierogi:
Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis
Pieczone pierogi ruskie – pyszna potrawa na każdą okazję
Pierogi z mięsem i pieczarkami – pyszne!
Calzone z mięsem i pieczarkami – pyszne pierogi drożdżowe
Pierogi ruskie – tradycyjny, domowy przepis
Zostaw odpowiedź