Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis

Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis
Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis

Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne danie, które można podać na wigilijnym stole czy na zwykły codzienny obiad. Świetnie smakują okraszone cebulą i z kubkiem czerwonego barszczu. Ciasto jest mięciutkie, a farsz po prostu pyszny.

Ulepionych pierogów nie trzeba gotować od razu, można je zamrozić na później. Można również zamrozić ugotowane pierogi, a potem odmrozić je i odgrzać na parze lub odsmażyć na maśle.

 

Składniki na pierogi z kapustą i grzybami (około 40 sztuk):

Ciasto:

  • 350 g mąki pszennej (typ 450)
  • 225 ml gorącej wody
  • łyżka oleju
  • płaska łyżeczka soli

 

Farsz:

  • 400 g kapusty kiszonej
  • niewielka cebula
  • 25 g grzybów suszonych
  • 150 g pieczarek
  • sól, pieprz
  • po 2-3 ziarna ziela angielskiego i liści laurowych

 

Przygotowanie

Rozpoczynamy od przygotowania farszu. Grzyby zalewamy zimną wodą i moczymy najlepiej przez około 10 godzin. Następnie grzyby gotujemy w wodzie, w której się moczyły przez około 15 minut. Odcedzamy zachowując oddzielnie wywar i grzyby. Grzyby kroimy w kostkę.

Kapustę odciskamy, przekładamy do garnka, zalewamy wodą, tak aby była całkowicie zakryta. Dodajemy pół łyżeczki soli, liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy ją około 25 minut na wolnym ogniu (do miękkości). Następnie odcedzamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy kapusta ostygnie kroimy ją nożem na mniejsze kawałki.

Pieczarki i cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelnię z rozgrzanymi około 3 łyżkami oleju wrzucamy najpierw cebulę, a po kilku minutach pieczarki. Oba składniki podsmażamy na patelni. Następnie dodajemy grzyby oraz kapustę. Całość przyprawiamy solą i pieprzem oraz podlewamy kilkoma łyżkami wywaru z grzybów. Dusimy na patelni do momentu, aż nadmiar płynu wyparuje. Farsz odstawiamy do wystygnięcia.

Przygotowujemy ciasto. Do mąki dodajemy sól i olej, oraz wlewamy gorącą (ale nie wrzątek) wodę. Ręką, albo za pomocą robota z hakiem wyrabiamy ciasto. Następnie zawijamy je w folię i odstawiamy na 20 minut.

Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis
Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis

Po tym czasie ciasto dzielimy na dwie części. Jeśli ciasto przykleja się do dłoni, podsypujemy je odrobiną mąki i kilka razy ugniatamy. Każdy kawałek rozwałkujemy na cienki placek grubości 2-3 minimetrów (nie powinien być tak cienki, że prawie przezroczysty, gdyż wtedy pierogi mogą się rozpaść w trakcie gotowania). Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolicy, podsypujemy je mąką. Szklanką wycinamy krążki (moja ma średnicę 8,5 cm). Na środek każdego nakładamy po około łyżeczce farszu i dokładnie zlepiamy brzegi. Ja dociskam je jeszcze ząbkami widelca, powstanie dzięki temu ładny wzorek i mam pewność, że pierogi nie rozkleją się w czasie gotowania. Gotowe pierogi układamy na oprószonym mąką blacie i nakrywamy ściereczką.

Pierogi wkładamy partiami po 8-10 do wrzącej osolonej wody. Gotujemy je 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy gorące.

Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis
Pierogi z kapustą i grzybami – sprawdzony przepis

 

Zobacz inne przepisy na dania z farszem z grzybów:

Paszteciki z kapustą i grzybami

Krokiety z kapustą i grzybami

Kruche paszteciki z pieczarkami – pyszna przekąska do barszczu

Krokiety z pieczarkami i serem żółtym

Czebureki z pieczarkami

 

 

Print Friendly, PDF & Email