Szynka pieczona w niskiej temperaturze wychodzi mięciutka, soczysta i aromatyczna, po prostu pyszna! Świetnie sprawdzi się do obiadu, albo jak już wystygnie do kanapek. Tak przygotowane mięsko z pewnością nie będzie zbyt suche czy twarde.
Jak przygotować szybki sos do szynki?
Jeśli chcesz szynkę podać do obiadu wraz z pysznym sosem, ziemniakami surówką np. z ogórków kiszonych i pora, to po upieczeniu pokrój ją w grubsze plastry. Na patelni podsmaż do miękkości pokrojoną w piórka cebulę, następnie wlej na nią cały płyn, który został na dnie naczynia żaroodpornego po pieczeniu. Wlej również pół szklanki zimnego bulionu lub wody wymieszanej z czubatą łyżeczką mąki. Dodaj łyżkę sosu sojowego, trochę pieprzu i ewentualnie szczyptę soli. Sos wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Dołóż do niego plastry szynki i gotuj przez 2 minuty.
Składniki na szynkę pieczoną w niskiej temperaturze:
- 1,2 kg szynki wieprzowej
Solanka:
- około 1,5 l wody
- 6 ząbków czosnku
- średniej wielkości cebula
- 4 łyżki soli
- łyżka cukru
- kilka liści laurowych, ziaren ziela angielskiego, jałowca, goździków i ziaren pieprzu czarnego
Marynata:
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżeczki musztardy sarepskiej
- łyżka sosu sojowego
- łyżeczka przyprawy czosnek staropolski
- sól, pieprz
Dodatkowo: pół szklanki bulionu, sznurek wędliniarski
Przygotowanie
Szynkę umyj dokładnie i osusz. Do dużej miski lub garnka wlej wodę, dodaj cukier, sól, wszystkie zioła i przyprawy; obrany i posiekany czosnek i cebulę pokrojoną w plastry. Całość wymieszaj dokładnie, aż sól i cukier się rozpuszczą. Do takiej solanki włóż szynkę. Powinna być całkowicie zakryta. Jeśli wystaje ponad powierzchnię, dolej jeszcze trochę wody. Naczynie z szynką nakryj i odstaw do lodówki przynajmniej na 24 godziny, a najlepiej na 48.
Po tym czasie mięso wyjmij z solanki i obwiąż sznurkiem tworząc zgrabną kulkę. Solankę możesz wylać, nie będzie już potrzebna. Składniki marynaty, czyli olej, musztardę, sos sojowy i przyprawy wymieszaj ze sobą. Marynatą posmaruj szynkę z każdej strony. Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego. Na dno wlej pół szklanki bulionu (lub wody).
Naczynie żaroodporne włóż do piekarnika nagrzanego do 120 C. Szynkę piecz bez przykrycia z włączoną funkcją termoobiegu przez około 2,5 godziny. Jeśli masz termosądę to piecz do momentu, kiedy w środku mięso osiągnie 75 C. W trakcie pieczenia od czasu do czasu mięso polewaj płynem z dna naczynia.
Zobacz inne przepisy na szynkę wieprzową:
Szynka duszona w plastrach z warzywami – przepis na obiad
Musztardowa szynka gotowana w rękawie – pyszna wędlina na kanapki
Szynka pieczona – pyszne mięso na obiad lub do kanapek
Zostaw odpowiedź