Domowy tradycyjny bigos z kiszonej kapusty to danie, które uwielbiamy i przygotowujemy nie tylko od święta, ale również na sycący obiad dla całej rodziny. Pyszny, lekko kwaśny, z dużą ilością mięsa, grzybami i śliwkami znika w mgnieniu oka i każdy prosi o dokładkę. Podajmy go z pajdą chrupiącego chleba lub bułeczką.
Z podanego przepisu wychodzi cały duży gar bigosu, więc jeśli nie zjecie go od razu, można resztę zamrozić. Po odmrożeniu smakuje równie pysznie i można go podać na awaryjny obiad.
Składniki na domowy tradycyjny bigos:
- 1 kg łopatki wieprzowej
- 500 g kiełbasy (np. jałowcowa, albo bardziej tłusta typu podlaska)
- 500 g boczku wędzonego
- 2 kg kapusty kiszonej
- 30 g suszonych grzybów
- 100 g suszonych śliwek
- łyżka miodu
- po 5-6 liści laurowych, ziaren ziela angielskiego i owoców jałowca
- sól, pieprz
Przygotowanie
Łopatkę wieprzową pokrój w niezbyt drobną kostkę i wrzuć na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż ją przez około 20 minut, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliła.
Kapustę kiszoną odciśnij dokładnie rękoma w wody (jeśli nie tolerujesz kwaśnego smaku kapusty, można ją dodatkowo przepłukać pod bieżącą wodą, ale nie powinno się tego robić) i pokrój nożem na mniejsze kawałki. Kapustę przełóż do dużego, przynajmniej 5 litrowego garnka, zalej wodą, tak aby ją całkowicie przykryć. Wsyp łyżeczkę soli, dodaj ziele angielskie, liście laurowe i jałowieć. Wrzuć również podsmażoną łopatkę. Całość gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę.
W tym czasie grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na 20 minut. Po tym czasie wypłucz je z wody, która może zawierać piasek, zalej ponownie wodą i gotuj na małym ogniu przez około 15 minut. Odstaw do wystudzenia. Następnie wodę z gotowania grzybów dodaj do bigosu, a grzyby pokrój w kostkę.
Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na suchej patelni na złoty kolor. Kiełbasę również pokrój w kostkę i smaż na patelni z rozgrzaną łyżką oleju, aż nabierze złotego koloru. Śliwki pokrój w kostkę.
Wszystkie składniki, czyli boczek, kiełbasę, śliwki i grzyby dodaj do bigosu i wymieszaj. Całość gotuj na małym ogniu jeszcze około 1,5 godziny, co jakiś czas mieszając. Jeśli bigos wchłonie cały płyn, od czasu do czasu wlewaj po pół szklanki wody, tak aby na dnie było zawsze trochę płynu. Dzięki temu bigos nie przypali się podczas gotowania. Bigos odstaw do wystudzenia, a kiedy będzie zimny odłóż do lodówki.
Na drugi dzień po przygotowaniu bigos jeszcze raz zagotuj.
Zostaw odpowiedź