Pączki z budyniem z tego przepisu wychodzą idealne – wyrośnięte, lekkie i przepyszne. Nie chłoną tłuszczu, a ciasto drożdżowe z dodatkiem jogurtu jest bardzo delikatne i sprężyste. Przepis wypracowałam na podstawie prób i błędów, aż wyszedł taki, że niejedna cukiernia by pozazdrościła.
Pączki usmażone z tego przepisu możesz oczywiście nadziać nie tylko budyniem, może to być również marmolada, nutella czy inny krem, na który masz ochotę.
Składniki na pączki z budyniem (około 30 sztuk):
- 1 kg mąki pszennej typ 500 lub 480
- 6 żółtek
- 2 całe jajka rozmiar L
- 5 łyżek cukru (60 g)
- 100 g masła
- 100 g drożdży
- 400 ml mleka 2%
- 200 ml jogurtu naturalnego
- 1/2 łyżeczki soli
- pół kieliszka spirytusu lub innego wysokoprocentowego alkoholu np. wódki
- około 1,2 l oleju rzepakowego do smażenia
Nadzienie budyniowe:
- 500 ml mleka
- 4 łyżki cukru (45 g)
- 3 łyżki masła (30 g)
- opakowanie budyniu śmietankowego (40 g)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (40 g)
- łyżeczka ekstraktu migdałowego (lub innego ulubionego)
Przygotowanie
Nadzienie budyniowe
Przygotowanie najlepiej zacząć od budyniu, gdyż będzie od dość długo stygł, a w tym czasie można przygotować pączki. Około 350 ml mleka zagotuj wraz z cukrem, masłem i ekstraktem zapachowym. W reszcie mleka rozpuść proszek budyniowy i mąkę ziemniaczaną. Mieszaj dokładnie, aby nie było żadnych grudek.
Do gotującego się mleka wlewaj cienką strużką zimne mleko z budyniem, cały czas energicznie mieszając najlepiej rózgą kuchenną. Budyń mieszaj, aż zgęstnieje i zacznie „bulgotać”. Przykryj go folią aluminiową i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Pączki
Drożdże rozkrusz do miseczki, dodaj po łyżce mąki i cukru, oraz około 1/3 szklanki ciepłego (ale nie gorącego) mleka. Zaczyn dokładnie wymieszaj i odstaw (najlepiej w ciepłe miejsce) na około 15 minut, aż drożdże zaczną „pracować”.
Masło rozpuść w rondelku i odstaw, aby nieco przestygło.
Jajka i żółtka przełóż do miski i ubij na najwyższych obrotach miksera przez kilka minut na jasną i puszystą masę. W połowie ubijania dodaj cukier. Do jajek wsyp mąkę i sól, dodaj spirytus, resztę ciepłego mleka, jogurt (powinien być w temperaturze pokojowej, a nie wyjęty przed chwilą z lodówki) i wyrośnięty zaczyn z drożdży. Ciasto wyrób ręcznie albo za pomocą miksera z hakiem, aż składniki zwiążą się w jeden kawałek. Wtedy wlej masło i ugniataj ciasto jeszcze przez kilka minut (już najlepiej ręcznie), aż „wpije” tłuszcz i będzie elastyczne. Ciasto nakryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, aż podwoi swoją objętość.
Po tym czasie ciasto przełóż na blat lub stolnicę lekko oprószoną mąką i rozwałkuj na placek grubości około 2,5 cm. Jeśli ciasto lepi się do wałka, możesz je delikatnie posypać mąką.
W cieście wykrawaj szklanką lub foremką koła o średnicy 7-8 cm. Ścinki z ciasta ponownie zagnieć, rozwałkuj i wykrawaj. Postępuj tak do czasu, aż wykorzystasz całe ciasto. Pączki nakryj ściereczką i odstaw na około 20-25 minut, aby podrosły.
Smażenie
W tym czasie w średniej wielkości garnku rozgrzej olej. Jego temperatura powinna osiągnąć 175 C. Jeśli nie masz jak tego zmierzyć, najlepiej wrzucić do tłuszczu kawałeczek ciasta. Jeśli od razu wypłynie i zacznie się smażyć, tłuszcz powinien mieć odpowiednią temperaturę.
Do garnka wrzucaj partiami pączki (tyle, aby mogły swobodnie pływać) stroną od góry, czyli strona na której wcześniej leżały powinna wystawać ponad powierzchnię tłuszczu. Garnek nakryj pokrywką i smaż pączki przez 2 minuty. Po tym czasie zdejmij pokrywkę, odwróć je na drugą stronę i smaż jeszcze przez dwie minuty (już bez przykrycia). Jeśli pączki będą miały zbyt brązowy kolor zmniejsz moc palnika, jeśli natomiast będą zbyt jasne smaż je po 3 minuty z każdej strony. Usmażone pączki odławiaj łyżką cedzakową i odstaw na ręcznik papierowy do wystygnięcia.
Kiedy będą zimne nadziewaj je kremem za pomocą szprycy. Możesz je posypać cukrem pudrem po wierzchu.
Zostaw odpowiedź