Robaki w jedzeniu – czy przyjmą się w Polsce?

Robaki w jedzeniu – czy przyjmą się w Polsce?
Robaki w jedzeniu – czy przyjmą się w Polsce?

O robakach w jedzeniu zrobiło się głośno rok temu za sprawą polityków, którzy zaczęli rozgłaszać fake newsy, że Unia Europejska chce nas zmusić do jedzenia robaków zamiast mięsa czy nabiału. Tak naprawdę jednak robaki są dodawane do żywności już od lat, a 3 stycznia 2023 roku Komisja Europejska wydała jedynie rozporządzenie, które zezwala na wprowadzenie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego.

Jak to jest więc z tymi robakami? Jemy je, czy nie?

Dlaczego robaki wprowadzono na europejski rynek?

W Katalogu Nowej Żywności prowadzonym przez Komisję Europejską znajdują się następujące owady: świerszcze, larwy mącznika młynarka, szarańcza wędrowna oraz larwy pleśniakowca lśniącego.

Oto kilka potencjalnych powodów, dla których zostały dopuszczone na rynek europejski:

Alternatywne źródło białka.

Robaki, zwłaszcza larwy mącznika, są bogate w białko, co czyni je atrakcyjnym źródłem białka jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł, takich jak mięso. Wprowadzenie ich na rynek może wynikać z rosnącego zainteresowania alternatywnymi źródłami białka, zwłaszcza w kontekście troski o środowisko, zdrowie i zrównoważony rozwój.

Zrównoważona produkcja żywności.

Hodowla i produkcja robaków mogą być bardziej zrównoważone ekologicznie w porównaniu do tradycyjnych form hodowli zwierząt. Robaki wymagają mniejszej ilości wody, miejsca i pożywienia niż niektóre tradycyjne formy produkcji mięsa, co przyciąga uwagę konsumentów zainteresowanych ekologią.

Innowacyjność w żywności

Wprowadzanie robaków do diety ludzkiej może być postrzegane jako innowacyjny krok w dziedzinie żywności. Firmy mogą szukać nowatorskich rozwiązań, aby zaspokoić rosnące oczekiwania konsumentów w zakresie różnorodności żywności i poszukiwania nowych smaków.

Akceptacja kulturowa

W niektórych społeczeństwach i regionach, zwłaszcza spoza Europy, spożywanie robaków jest częścią tradycji kulinarnych. Wprowadzenie tych produktów na rynek europejski może być próbą przekształcenia tego zwyczaju w akceptowalną formę żywności.

Do jakich produktów dodawane są robaki?

Przekąski proteinowe

Larwy mącznika i inne rodzaje robaków są wykorzystywane do produkcji przekąsek proteinowych, takich jak batony proteinowe czy chipsy. Produkty te są skierowane głównie do osób aktywnych fizycznie i tych, którzy poszukują alternatywnych źródeł białka.

Mączka z robaków

Mączka z larw mącznika jest jednym z popularniejszych produktów spożywczych zawierających robaki. Dodaje się ją do różnych produktów, takich jak pieczywo, ciasta, makarony czy produkty śniadaniowe, aby zwiększyć zawartość białka.

Owady w całości jako przekąski

W niektórych krajach, zwłaszcza spoza Europy, robaki są spożywane jako przekąski w formie solonej, przyprawionej lub smażonej. Niektóre firmy eksperymentują z wprowadzeniem tych produktów na rynek europejski.

Suplementy diety

Robaki są również wykorzystywane w produkcji suplementów diety w postaci kapsułek czy proszków. W takiej formie są bardziej dostępne dla osób, które nie chcą spożywać całych lub przetworzonych robaków.

Barwniki spożywcze

Barwniki spożywcze pochodzące z robaków, takie jak czerwień koszenilowa (E120), mogą być stosowane do nadawania koloru różnym produktom spożywczym.

Słodycze

Bardzo popularny szelak (E904) jest używany w żywności w roli substancji glazurującej i jako składnik powłok ochronnych dla owoców, warzyw i cukierków. Jest to powszechnie stosowana substancja w przemyśle spożywczym, zwłaszcza w produkcji słodyczy, drażetek, a także owoców i warzyw, aby nadawać im atrakcyjny wygląd.

Informacja, że składnikiem produktu jest mąka lub pasta z owadów albo sproszkowane owady, powinna znaleźć się na etykiecie.

Czy spożywanie robaków przyjmie się w Polsce?

Warto zauważyć, że w innych kulturach, zwłaszcza w Azji, spożywanie robaków ma długą tradycję i jest bardziej powszechne. Jednak w Europie, w tym w Polsce, przyjęcie tego rodzaju produktów może wymagać czasu i wysiłków ze strony producentów, aby przekonać konsumentów do nowych doświadczeń kulinarnych, a także korzyści zdrowotnych i ekologicznych związanych z spożywaniem robaków.

Wnioskując po szumie medialnym, może się wydawać, że na razie Polacy raczej niechętnie podchodzą do konsumowania robaków. Może jednak być to błędny wniosek, gdyż narracja prowadzona przez polityków, była nakierowana na to, że „Unia Europejska będzie nas zmuszać do jedzenia robaków”, a jak wiadomo, nikt nie lubi jak mu się coś narzuca. Jeśli jednak zobaczymy, że nadal mamy dowolność w wyborze produktów, może będziemy coraz częściej sięgać po te, w których składzie będą robaki?

Przepis na sałatkę ze świerszczami

A może zaskoczysz swoich gości i przygotujesz na imprezę nietuzinkową sałatkę? Jak myślisz, jakby na nią zareagowali?

Robaki w jedzeniu – czy przyjmą się w Polsce?
Robaki w jedzeniu – czy przyjmą się w Polsce?

Składniki:

  • mix sałat
  • 250 g pomidorów koktajlowych
  • czerwona cebula
  • 100 g fety
  • garść winogrona zielonego bez pestek
  • garść suszonych świerszczy (do kupienia najczęściej w różnych przyprawach)
  • sok z całej pomarańczy
  • łyżeczka miodu
  • 3 łyżki oliwy
  • sól, pieprz

Na płaskim półmisku lub dużym talerzu wysyp mix sałat i ułóż na nim fetę pokrojoną w kostkę, przekrojone na pół pomidory i winogrona, oraz cebulę pokrojoną w piórka. Sok z pomarańczy wymieszaj z miodem, oliwą i przyprawami. Sosem polej sałatkę. Wierzch posyp suszonymi świerszczami. Sałatkę podawaj od razu po przygotowaniu.

 

A ty jaki masz stosunek do robaków w jedzeniu? Lubisz próbować wszelkich nowości, czy raczej nie tkniesz ich palcem?

Print Friendly, PDF & Email