Karpatka to blaty ciasta parzonego przełożone pysznym kremem budyniowym. Taki deser jest znany chyba w każdym polskim domu i nic w tym dziwnego, gdyż ciasto jest pyszne, wręcz rozpływa się w ustach.
Jeśli nie macie swojego sprawdzonego przepisu, to polecam ten poniżej!
Składniki na Karpatkę:
Ciasto parzone:
- 200 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (1,5 szklanki)
- 250 ml wody (szklanka)
- 100 g masła
- 5 jajek rozmiar M
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Krem:
- 1 litr mleka 2%
- 200 g masła
- 150 g cukru (3/4 szklanki)
- 60 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (5 łyżek)
- 75 g mąki ziemniaczanej (3 łyżki)
- 2 żółtka jajka
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotowanie
Przygotowujemy ciasto parzone. W garnku zagotowujemy wodę z masłem. Następnie garnek zdejmujemy z ognia, dodajemy mąkę pszenną i mieszamy energicznie do uzyskania jednolitej masy. Garnek z powrotem stawiamy na małym ogniu i ciągle mieszając podgrzewamy około 2 minuty. Ciasto odstawiamy do ostygnięcia.
Do zimnego ciasta dodajemy po jednym jajku, a także szczyptę soli i proszek do pieczenia, cały czas miksując. Powstałą masę dzielimy na dwie równe części.
Jedną z części rozsmarowujemy równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (moja ma wymiary 28×23 cm). Blaszkę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy około 30 minut w trybie góra-dół. Upieczone ciasto wyjmujemy z blaszki i pozostawiamy do wystudzenia. Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta.
Przygotowujemy masę budyniową. 750 ml mleka zagotowujemy z cukrem. W 250 ml mleka rozpuszczamy mąkę pszenną, ziemniaczaną, ekstrakt waniliowy i żółtka. Mieszankę wlewamy powoli do wrzącego mleka i mieszamy energicznie rózgą kuchenną. Kiedy masa zgęstnieje, garnek zdejmujemy z ognia, budyń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło przekładamy do miski i miksujemy przez chwilę. Następnie dodajemy po łyżce zimnego budyniu, cały czas miksując do uzyskania jednolitej masy.
Krem wykładamy na jeden z blatów ciasta i przykrywamy drugim. Karpatkę odkładamy na godzinę do lodówki, aby masa zastygła.
Zobacz inne przepisy na ciasta z dawnych lat:
Szarlotka na kruchym cieście z bezą – najlepsza na świecie
Babka czekoladowa – sprawdzony przepis na domową babę
Szybkie ciasto z jabłkami i rodzynkami
Klasyczny murzynek – przepis ze starego zeszytu
Najlepszy piernik błyskawiczny
Smacznie wygląda