Ciasto Pupilek to smaczny, niezapychający, nie za słodki i podzielny wypiek, który choć prosty do zrobienia, wygląda bardzo ładnie i świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju okazjach, jak i bez okazji, do popołudniowej kawy. Składa się z mięciutkiego i wilgotnego biszkoptu, przełożonego kremem budyniowym z dodatkiem cukierków kukułki, z pianką z bitej śmietany i malin na wierzchu. Całość składa się na pyszną kompozycję.
Składniki na ciasto Pupilek:
Biszkopt kakaowy:
- 6 jajek rozmiar M
- 120 g mąki pszennej typ 450 lub 500 (niepełna szklanka)
- 100 g cukru (pół szklanki)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Krem kukułkowy:
-
- 2 opakowania budyniu śmietankowego
- 1 l mleka
-
- 100 g cukierków kukułki
-
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 200 g masła
Malinowa pianka:
-
- 200 ml śmietany 30%
- 250 g malin (mogą być mrożone)
-
- 1 opakowanie galaretki malinowej
-
- 1/3 szklanki wody
Dodatkowo:
napar z kawy do ponczu, 100 g biszkoptów okrągłych
Jak przygotować ciasto Pupilek? Opis przygotowania krok po kroku
Biszkopt
Jajka powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmij je z lodówki na 2-3 godziny przed przygotowaniem. Jajka wbij do miski i ubijaj na najwyższych obrotach robota kuchennego przez kilka minut, aż zrobią się jasne, puszyste i zwiększą swoją objętość dwukrotnie. Pamiętaj, że im lepiej ubite jajka, tym bardziej puszysty będzie biszkopt. Pod koniec ubijania wsyp cukier, następnie zmniejsz obroty miksera i powoli wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Miksuj tylko do połączenia się składników. Ciasto wylej na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (moja ma wymiary 25×30 cm), wyrównaj łyżką, aby na całej powierzchni była warstwa tej samej grubości. Włóż je do piekarnika nagrzanego do 180 C i piecz przez 20 minut w trybie góra-dół. Następnie uchyl drzwiczki piekarnika i studź w ten sposób przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij blaszkę i postaw ciasto do całkowitego wystudzenia. Następnie ciasto przekrój na dwa równe blaty.
Krem kukułkowy
Do 200 ml mleka wsyp proszek budyniowy i mąkę ziemniaczaną. Całość dokładnie wymieszaj, aż suche składniki się rozpuszczą i nie będzie grudek. Resztę mleka przelej do garnka, dodaj cukierki i podgrzewaj, co jakiś czas mieszając. Kiedy mleko zacznie wrzeć, a cukierki całkowicie się rozpuszczą, cienką strużką zacznij wlewać zimne mleko z budyniem, cały czas mieszając np. rózgą kuchenną. Mleko mieszaj do momentu, kiedy powstanie gęsty budyń. Nakryj go folią aluminiową i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło przełóż do dużej miski i ucieraj przez chwilę robotem kuchennym, następnie, cały czas ucierając, dodawaj po łyżce zimnego budyniu. Miksuj do połączenia się składników.
Malinowa pianka
Galaretkę rozpuść w 1/3 szklanki gorącej wody i odstaw do wystudzenia. Maliny zmiksuj blenderem. Wymieszaj je z chłodną, ale jeszcze płynną galaretką. Zimną śmietanę prosto z lodówki ubijaj na najwyższych obrotach miksera na sztywno, następnie zmniejsz obroty miksera i powoli wlewaj maliny z galaretką. Miksuj do połączenia się składników. Piankę odstaw na kilkanaście minut do lodówki, aby nieco stężała.
Złożenie ciasta
Blaty biszkoptu nasącz naparem z kawy (czyli 2 łyżeczki ulubionej kawy ziarnistej zalane około 150 ml gorącej wody). Do ponczu możesz również wykorzystać likier albo sok z cytryny wymieszany z wodą. Spodni blat biszkoptu przełóż z powrotem na blaszkę, w której się piekł. Na nim rozsmaruj krem kukułkowy i przykryj drugim biszkoptem. Nie wierzch wyłóż piankę malinową i wyrównaj. Na niej ułóż w równych odstępach okrągłe biszkopty (zamiast tego, piankę możesz posypać startą czekoladą lub wiórkami kokosowymi).
Ciasto włóż do lodówki przynajmniej na 3-4 godziny, aby kremy stężały. Najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu.
Zobacz przepisy na inne ciasta z wykorzystaniem malin:
Jogurtowe ciasto Pewniaczek z budyniem i owocami – zawsze się udaje
Fale Dunaju z malinami – sprawdzony przepis na pyszne ciasto
Ciasto Ślicznotka z malinami i bezą – pyszne i efektowne
Jogurtowy murzynek z malinami
Ciasto Kokosowy Chlejus z malinami – smakołyk z procentami
Zostaw odpowiedź