Ciasto Majordomus nie tylko pysznie smakuje, ale również bardzo ładnie prezentuje się na stole za sprawą prostej dekoracji z ptasiego mleczka i wiórków kokosowych. Ciasto składa się z puszystego biszkoptu kakaowego i delikatnego kremu budyniowego z mascarpone. Całości dopełnia dżem porzeczkowy i polewa z gorzkiej czekolady, tworząc pyszną kompozycję.
Taki wypiek jest bardzo uniwersalny i zawsze wszystkim smakuje. Możesz go podać zarówno na niedzielny deser do kawy, jak i na różne rodzinne uroczystości.
Składniki na ciasto Majordomus:
Biszkopt:
- 6 jajek rozmiar M
- 150 g cukru
- 60 g mąki pszennej typ 500 (pół szklanki)
- 60 g mąki ziemniaczanej (trochę mniej niż pół szklanki)
- 2 łyżki kakao
- łyżeczka proszku do pieczenia
Krem budyniowy:
- 750 ml mleka
- 2 opakowania budyniu waniliowego (2 x 40 g)
- łyżka mąki ziemniaczanej
- 250 g mascarpone
- 100 g cukru
- 200 g masła
Polewa czekoladowa:
- 100 g gorzkiej czekolady
- łyżka masła
- 80 ml mleka (1/3 szklanki)
Dodatkowo:
- około 150 g dżemu porzeczkowego (pół słoika)
- garść wiórków kokosowych
- około 180 g ptasiego mleczka
Przygotowanie
Biszkopt
Mąkę pszenną wymieszaj z mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i kakao. Jajka powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmij je z lodówki na kilka godzin przed przygotowaniem.
Jajka wbij do miski i ubijaj na najwyższych obrotach miksera przez kilka minut, aż zrobią się jasne, puszyste i zwiększą swoją objętość dwukrotnie. Pod koniec ubijania wsyp cukier, następnie zmniejsz obroty miksera i powoli wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Miksuj tylko do połączenia się składników.
Ciasto wylej na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (moja ma wymiary 24×24 cm), wyrównaj łyżką, aby na całej powierzchni była warstwa tej samej grubości. Włóż je do piekarnika nagrzanego do 180 C i piecz przez 20 minut w trybie góra-dół. Następnie uchyl drzwiczki piekarnika i studź w ten sposób przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij blaszkę i postaw ciasto do całkowitego wystudzenia. Następnie ciasto przekrój na dwa równe blaty.
Krem budyniowy
Około 500 ml mleka zagotuj z cukrem. Resztę mleka wymieszaj (najlepiej trzepaczką) z proszkiem budyniowym i mąką. Gotową mieszankę wlej do gotującego się mleka. Całość energicznie mieszaj do czasu, aż budyń się zagotuje i zgęstnieje. Gorący budyń przykryj folią spożywczą i odstaw do wystudzenia.
Masło, które powinno być w temperaturze pokojowej, ucieraj mikserem, aż stanie się puszyste. Do masła dodawaj po kilka łyżek zimnego budyniu i mascarpone, cały czas ucierając do powstania jednolitej masy.
Polewa czekoladowa
Do rondelka przełóż połamaną na kostki czekoladę, masło i mleko. Składniki podgrzewaj, aż powstanie jednolita, gładka i błyszcząca polewa.
Złożenie ciasta
Oba blaty biszkoptu wysmakuj dżemem porzeczkowym od strony, gdzie biszkopt był przekrojony. Spodni blat przełóż z powrotem na blaszkę. Wyłóż krem budyniowy i wyrównaj. Nakryj go kolejnym blatem biszkoptu, tak aby dżem porzeczkowy dotykał kremu. Wierzch biszkoptu polej polewą czekoladową i rozprowadź ją po całe powierzchni.
Następnie ułóż w rządkach pokrojone plastry ptasiego mleczka. Odstępy między rzędami posyp wiórkami kokosowymi. Taką dekorację możesz pominąć i pozostawić wierzch ciasta tylko z polewą czekoladową.
Ciasto włóż do lodówki przynajmniej na 3 godziny. Najlepiej smakuje dzień po przygotowaniu.
Zobacz inne przepisy na przekładane ciasta:
Ciasto Don Rodrigo – pyszne połączenie czekolady i orzechów
Biszkopt z galaretką i mascarpone
Ciasto Królewski Faworyt – biszkopt z kremem kukułkowym
Biszkopt z masą budyniową
Murzynek przełożony bitą śmietaną
Zostaw odpowiedź