Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną jak u babci

Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną jak u babci
Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną jak u babci

Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną ze starego przepisu są sycące i bardzo pyszne, zasmakują każdemu, bez wyjątku. Świetnie sprawdzą się na swojski, domowy obiad. Są co prawda czasochłonne do zrobienia, ale można przygotować od razu większą ilość i zamrozić po ugotowaniu. Odsmażone na patelni lub odgrzane na parze będą równie smaczne jak świeże.

Pierogi z farszem z golonki i kapusty w smaku są nie do podrobienia i z pewnością zachwycą twoje kubki smakowe. Do ich przygotowania możesz wykorzystać zasmażaną kapustę pozostałą z obiadu.

Składniki na pierogi z mięsem i kapustą kiszoną (około 55 sztuk):

Ciasto:

  • 550 g mąki pszennej (typ 450)
  • 350 ml gorącej wody
  • łyżka oleju
  • płaska łyżeczka soli

 

Farsz:

  • około 1,5 golonki wieprzowej
  • 500 g kapusty kiszonej
  • duża cebula
  • kilka liści laurowych i ziaren ziela angielskiego
  • sól, pieprz

Przygotowanie

Ciasto

Do mąki dodaj sól i olej, oraz wlej mocno ciepłą (ale nie wrzątek) wodę. Ręką, albo za pomocą robota z hakiem wyrób gładkie ciasto. Następnie zawiń je w folię i odstaw na 20 minut.

Farsz

Golonkę umyj i przełóż do garnka. Zalej wodą tak, aby była całkowicie zasłonięta i dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz szczyptę soli. Garnek wstaw na gaz i gotuj na małym ogniu od przykryciem do miękkości (około 2 godziny).

Po ugotowaniu golonkę wyjmij z wody i odstaw do wystudzenia. Następnie mięso i skórę oddziel do kości i zmiel w maszynce do mięsa na małych oczkach.

Kapustę kiszoną odciśnij dokładnie z wody, przełóż do garna i zalej nową, zimną wodą. Dodaj szczyptę soli, kilka ziaren ziela angielskiego i liście laurowe. Gotuj na wolnym ogniu do miękkości, czyli przez około 25 minut. Kapustę odcedź w wody i odstaw do wystudzenia.

Następnie kapustę pokrój nożem na mniejsze kawałki. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na łyżce oleju. Do szklistej cebuli dodaj kapustę i smaż jeszcze około 10 minut. Kiedy kapusta zacznie lekko brązowieć, zdejmij ją z ognia, dodaj mięso i wymieszaj. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Farsz odstaw do wystudzenia.

Przygotowanie pierogów

Ciasto podziel na dwie części. Każdy kawałek rozwałkuj na cienki placek. Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolicy, podsypuj je delikatnie mąką. Szklanką (moja ma średnicę 8 cm) wycinaj krążki. Na środek każdego nakładaj po sporej łyżeczce farszu i dokładnie zlepiaj brzegi. Ja dociskam je jeszcze ząbkami widelca, powstanie dzięki temu ładny wzorek i mam pewność, że pierogi nie rozkleją się w czasie gotowania. Gotowe pierogi układaj na desce czy talerzu posypanym mąką.

Do dużego np. pięciolitrowego garnka nalej wody do 2/3 wysokości, wsyp łyżeczkę soli i doprowadź ją do wrzenia. Zmniejsz palnik na małą moc, aby woda tylko lekko bulgotała. Pierogi wkładaj partiami po 10-15 do wody. Gotuj je 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyławiaj je łyżką cedzakową.

Po ugotowaniu podajemy je okraszone podsmażoną cebulką lub skwarkami z boczku.

Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną jak u babci
Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną jak u babci

 

Zobacz inne przepisy na tradycyjne, domowe obiady:

Roladki schabowe z pieczarkami – pyszny pomysł na obiad

Kluski ziemniaczane z kapustą kiszoną – pyszny pomysł na obiad

Gołąbki z ziemniakami i boczkiem – stary, domowy przepis

Hreczanyki – podkarpackie kotlety z mięsa i kaszy gryczanej

Schab pieczony w plastrach z cebulą – soczysty i mięciutki

 

Print Friendly, PDF & Email