Długoterminowa surówka z kapusty, ogórków i papryki w słodko kwaśnej zalewie nie wymaga pasteryzacji, aby można było ją przechować w lodówce przez dwa tygodnie albo i dłużej (nie jestem w stanie określić dokładnie jak długo, gdyż zjadamy ją zawsze właśnie w jakieś dwa tygodnie). Z czasem jest jeszcze smaczniejsza. Świetnie pasuje jako dodatek do obiadu, mięsa pieczonego na grillu, czy fast-foodu. Latem, kiedy jest sezon na młodą kapustę i mamy pod dostatkiem ogórków gruntowych, robię ją bardzo często i zawsze znika błyskawicznie, choć z podanych składników wychodzi jej dość sporo. Jeśli natomiast chcecie zachować smak surówki na zimę, można ją oczywiście włożyć do słoików i pasteryzować.
Składniki na długoterminowa surówkę z kapusty, ogórków i papryki:
- główka młodej kapusty (moja miała około 700 g, poza sezonem można użyć pół główki białej kapusty)
- 1,2 kg ogórków gruntowych
- 2 papryki czerwone (400 g)
- 2 cebule (200 g)
- 2 łyżki soli
Zalewa:
- 300 ml oleju (1,5 szklanki)
- 200 ml octu 10% (szklanka)
- 180 g cukru (szklanka)
- pół łyżki soli
Przygotowanie
Kapustę szatkujemy, ogórki kroimy w cienkie plasterki, cebulę kroimy w kostkę, papryki w paski. Składniki przekładamy do jednej miski i zasypujemy solą. Mieszamy je dokładnie ze sobą, lekko ugniatając ręką. Odstawiamy na godzinę.
Wszystkie składniki zalewy wkładamy do garnka i zagotowujemy. Po zagotowaniu odstawiamy do przestygnięcia.
Po godzinie kapustę z warzywami odciskamy z wody i zalewamy chłodną (nie musi być całkowicie zimna) zalewą. Surówkę przekładamy do słoików albo jakiś pojemników i przykrywamy. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, aby smaki się „przegryzły”. Surówkę można również pasteryzować od razu po przygotowaniu.
Na jaką ilość wody jest ta proporcja?
W żadnym momencie nic o wodzie nie ma w przepisie, więc skąd pomysł, żeby ją dodać? 😉
Ile czasu pasteryzować, żeby zawekować na zimę?
Około 15 minut.